07.02.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

COP29 ÖNCESİ TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'DAN ORTAK GİRİŞİM

İSTANBUL – Azerbaycan, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na (COP29) ev sahipliği yapacak. Konferans öncesinde, AGRO TV Türkiye ve Azerbaycan CEO’su Doğan Başaran ve Aqualink MMC CEO’su Orhan Mikail arasında Bakü’de imzalanan iyi niyet beyanıyla “Sürdürülebilir Gelecek” komisyonu kurulması kararı alındı.

İki ülkenin alanında öncü isimlerinden oluşturulan komisyon yıl boyu etkinlikler, konferanslar düzenleyecek ve hazırlanan raporlar kamuoyu ile paylaşılacak. Azerbaycan, Bakü ev sahipliğinde gerçekleşecek COP29 taraflar konferansı kapsamında da ev sahibi tarafında yer alarak müzakereleri takip ederek paneller ve etkinlikler düzenleyecek olan “Sürdürülebilir Gelecek” komisyonu, akademi, STK temsilcileri, iklim elçileri ve sektör temsilcilerini bir araya getirecek.

2024 YILI İHRACAT HEDEFİ 14 MİLYAR DOLAR

Ege Bölgesi’nden hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatı 10 yılda 3 kat artarak 1 milyar 68 milyon dolara çıktı.

Türkiye’nin gıda konusunda üzerine düşeni çok güzel yerine getirdiğinin altını çizen Tezcan, “Türk insanı da bu konuda gerçekten dünyanın istemiş olduğu ürünleri üretme konusunda reçete bazında başarıyı elde ediyor. Bunun için de siyasilerimizin de bizi temsil eden o ekibin de dünya pazarlarında olabilmemiz için ikili anlaşmalarda o ülkelerin sofralarında o ürünleri verebilmemiz için çok önem arz ediyor. Biz Ukrayna’ya bağlı değiliz. Dolayısıyla bizim için Ukrayna olursa tabii daha rekabetimiz artarak daha pazarlık gücümüz artarak devam edebilir. Ama biz dünyanın birçok ülkesinden buğday alıp, un ihraç edebilecek potansiyele sahibiz. Bunun için de her türlü üretim bilgisine de sahibiz. Üretilebilme bilgisinin de sahibiz. Sözleşmeli tarımda Türkiye’de yeni bir model. Türkiye’de bu konuda ciddi bir yol yürüyeceğimizin öngörüsünü görebiliyoruz. Bu nedenle gerektiğinde yani önümüzdeki bu tarım reformları yapılır ise teknoloji tarımla buluşabilirse biz belki burada çok daha anlamlı işler yapmaya devam edeceğiz. Bu sene gerçekten makarnalık buğday ihracatında dünyadan da çok büyük övgüler aldık. Buğdayın ne kadar kıymetli olduğunu onlar tarafından da beğeni karşılandığını gördük. Türk çiftçisinin de neler yaptığını bir kez de onlar da dünyaya tanıtmış oldular. Biz kendimize yeten ve kendimize daha farklı noktalara gelebileceğimizi bildiğimiz gibi dünya pazarından da en uygun şarkılarla, en kaliteli ürünler alıp dünya sofralarında buluşturmak konusunda herhangi bir endişemiz yok” diyerek sözlerini noktaladı.

KREDİ LİMİTİ 400 BİN TL’YE ÇIKARILDI

Erzincan’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi çerçevesinde yeni dönem protokolü imzalandı. 200 bin TL olan kredi limiti 2026 yılına kadar 400 bin TL’ye çıkarıldı.

Protokol imzaları atılmadan önce konuşma yapan Ziraat Bankası Erzurum Bölge Müdürü Mehmet Ali Sarı, “Burada temel amaç küçükbaş hayvancılıkta, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi ve toplamda ilimizde ki tarımsal üretime dayalı hayvan varlığının artırılmasıdır. Bu kapsamda devletimizin, bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilmiş olan ‘Köyümde yaşamak içi bir sürü nedenim var’ projesi ile 400 bin liraya kadar belli sübvansiyon oranında ve diğer tarımsal kredi şartlarından çok daha kolay bir şekilde tarımsal kredi tahsisi yapacağız bu protokolü imzaladıktan sonra. 2026 yılına kadar geçerli bir protokol olacak. Bu protokolün ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TÜTÜN BAŞFİYATI 125 TL AÇIKLANDI

Manisa’nın Selendi ilçesinde 2023 yılı mahsulü tütün alımlarına başlandı. Üreticinin yanı sıra, piyasaların da beklediği tütün teslimatları başlarken başfiyat kilogramda 125 TL olarak açıklandı.

İlçe genelinde yaklaşık 3 bin 500 tütün üreticisi 2023 yılı yeni mahsul tütünlerini kolileyerek teslim etmeye başladı. Tütün üreticileri girdilerin fazla olduğunu, masrafının çok olduğunu, fiyatın daha fazla olması gerektiğine vurgu yaparken, tütüncülüğün zor bir iş olduğuna değinerek, önümüzdeki günlerde fidan dikimiyle başlayan sezonun eylül ayına kadar gece gündüz demeden devam ettiğini, onun için yorucu ve zahmetli bir üretim yapıldığının altını çizdi.

Main Menu