20.02.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

İNEKLERE KLASİK MÜZİK DİNLETİP SÜT VERİMİNİ ARTIRDI

Yozgat’ta büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve süt verimini artırmak için çiftlikteki ineklerine klasik müzik dinleten Abdullah Güngör, hayvanların günlük sağımını ikiden üçe çıkararak hayvan başına günde 25 litre süt elde etmeye başladı.

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde 2016 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yüzde 65 hibe desteği ile kurduğu 120 başlık işletmesinde bulunan hayvanlarına 2018 yılından itibaren klasik müzik dinleten 51 yaşındaki besici Abdullah Güngör, müzik sonrası hayvanlarının süt veriminin arttığını gözlemledi. Çiftlikteki besisine kurduğu hoparlörler ile hayvanlarına sabah 07.00’den akşam 18.00’e kadar klasik müzik dinleten Güngör, hayvanlarının günlük sağımını ikiden üçe çıkardı. Müzik öncesi hayvan başına günde 20 litre süt elde eden Güngör, müzik sonrası ise bu miktarı 25 litreye çıkardı.

ARALIK AYINDA SÜT VE YUMURTA ÜRETİMİ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Aralık ayına ilişkin Süt ve Süt Ürünleri Üretimini ve Kümes Hayvancılığı Üretimini açıkladı. TÜİK verilerine göre, aralıkta bir önceki yıla göre süt üretimi artarken, tereyağı hariç süt ürünleri üretimi de artış gösterdi. Kümes hayvancılığı tarafında ise yumurta üretimi artarken tavuk eti üretimi azaldı.

Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 arttı, Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 arttı.

BALIK SOFRAYA ULAŞINCAYA KADAR FİYATI YÜZDE 200 ARTIYOR

Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Safsoylu, Adana’nın Karataş açıklarından çıkartılan ve kilogramı 100 liraya satılan balıkların sofraya ulaşıncaya kadar fiyatının yüzde 200’den fazla arttığını belirterek, “Üretici para kazanamıyor, aracılar kazanıyor” dedi.

Akdeniz’e kıyısı olan Adana’nın Karataş ilçesinde balıkçılar denizden barbun, dil balığı, lagos ve gümüş gibi birçok balık türünü çıkartıyor. İlçedeki balıkçılarda kilogram fiyatı 100-120 TL arasında satılan balıklar, Adana ve çevre illere gönderiliyor ancak fiyatları da 200-300 liraya yükseliyor. İhlas Haber Ajansı’na konuşan Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Safsoylu, “100-120 TL’lik fiyatlar üreticileri tatmin etmiyor ancak bizden bu fiyata alınan balıklar sofraya ulaşana kadar yüzde 200 zamlanıyor. Hem biz hem de vatandaşlar mağdur oluyor. Kooperatif olarak da paramız olmadığı için biz bu balıkçı arkadaşların balığını değerlendiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Türkmen ve çiftçiler katıldı.

ERZİNCAN’DAKİ FACİA TARIM VE HAYVANCILIĞI NASIL ETKİLEYECEK?

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan 9 kişiye henüz ulaşılamadı. Uzmanlar ise yaşananların katliam olarak değerlendirilmesi ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi. Bölgedeki bütün yeraltı suyunun tamamen ağır metaller ve siyanürle kirleneceği ve hayvanların telef olacağı, tarım ürünlerinin zarar göreceği belirtildi.

Main Menu