06.02.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

GÜRCÜ HAMSİSİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Bir süredir Gürcistan karasularında bulunan hamsi Türk karasularına girince Hopalı balıkçıların yüzü güldü. Tonlarca hamsi ile limana dönen balıkçılar, sezonun son büyük hamsi avını gerçekleştirdikleri için mutlu olduğunu söyledi.

Son bir ay içinde birkaç kez hamsinin Gürcistan’dan geri döndüğünü ifade eden tekne Kaptanı Vedat Soylu “22 kişilik çalışma arkadaşımla hamsi sezonunun sonuna yaklaştık. Bu yıl hamsi sezonu bereketli geçti. Sezonun sonuna doğru hamside azalma vardı. Son bir haftadır ise Gürcistan’dan sularımıza geri döndü, yüzlerimizi güldürdü” ifadelerini kullandı.

YOZGAT'TA BALIKÇILARA 504 DENETİM YAPILDI

Yozgat’ta İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından 2023 yılı içerisinde balık stoklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla 504 denetim gerçekleştirildi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, balık stoklarının korunması, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması ve vatandaşların sağlıklı ve daha kaliteli ürünlere ulaşması adına 2024 yılında da kontrol ve denetimlerin aralıksız süreceğini söyledi. Özkaya ayrıca il genelinde bulunan balıkçıların da Su Ürünleri Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde faaliyet göstermesini, idari para cezalarına maruz kalmaları konusunda uyarılarda bulundu.

KREDİ LİMİTİ 400 BİN TL’YE ÇIKARILDI

Erzincan’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi çerçevesinde yeni dönem protokolü imzalandı. 200 bin TL olan kredi limiti 2026 yılına kadar 400 bin TL’ye çıkarıldı.

Protokol imzaları atılmadan önce konuşma yapan Ziraat Bankası Erzurum Bölge Müdürü Mehmet Ali Sarı, “Burada temel amaç küçükbaş hayvancılıkta, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi ve toplamda ilimizde ki tarımsal üretime dayalı hayvan varlığının artırılmasıdır. Bu kapsamda devletimizin, bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilmiş olan ‘Köyümde yaşamak içi bir sürü nedenim var’ projesi ile 400 bin liraya kadar belli sübvansiyon oranında ve diğer tarımsal kredi şartlarından çok daha kolay bir şekilde tarımsal kredi tahsisi yapacağız bu protokolü imzaladıktan sonra. 2026 yılına kadar geçerli bir protokol olacak. Bu protokolün ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DONDURUCU SOĞUKTA YETİŞTİRİCİLİK YAPIYORLAR

Muş’un yüksek kesimlerinde besicilik yapan vatandaşlar, etkili olan kar yağışının ardından zor şartlarda hayvanlarını beslemeye çalışırken, en büyük destekçileri de yine eşleri oluyor.

Zorlu kış şartlarında hayvanlarını kar üzerinde beslediğini söyleyen besicilerden Sabahatin Uslu, hayvanların bakımını yaparken en büyük destekçisinin ise eşinin olduğunu belirterek, “Kara kış başladı. Üç ay boyunca hayvanlarımızı kar üzerinde besleyeceğiz. Yaz aylarında tırpanlarla biçtiğimiz otları kış mevsiminde sırtımızda taşıyarak hayvanlarımıza veriyoruz. Eşimle birlikte sabah saatlerinde hayvanlarımızı besleme mesaisine birlikte başlıyoruz. Allah razı olsun, akşama kadar beni yalnız bırakmayarak destek oluyor. Mart ayının sonuna kadar kış çilemiz devam ediyor” dedi.

Main Menu