22.01.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Fiyat artışına önlem | Hayvan ithalatını artık devlet yapacak

2028’e kadar uygulanacak hayvancılık yol haritası hazır.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu kapsamda hayvan ithalatıyla ilgili yeni uygulamalara gidileceğini açıkladı.

Hayvan ithalatını özel sektörün değil devletin yapacağını söyledi.

“AL-SAT YAPARAK FİYAT YÜKSELTİLEMEYECEK”

Yumaklı şunları söyledi: “Et ve Süt Kurumu ve birlikler taleplerini bize iletecek. Biz uygun gördüğümüz kadar hayvanı seçerek getireceğiz. Yani artık hayvan ithalatında özel sektör olmayacak. Aşıları yapılmış hayvanların garantisi de biz olacağız. Ayrıca ithal edilen hayvanlar 4 ay boyunca satılamayacak. Böylece al-sat yaparak fiyat yükseltilemeyecek.”

Bakan Yumaklı, hayvan ithalatının özel sektöre bırakıldığı zaman iç piyasadaki dengenin bozulduğunu söyledi.

Yumaklı, “Özel sektör ithal ettiği hayvanı bazen kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Fiyat oluşumunu bekliyor.” dedi. Bakan Yumaklı, yeni sistemle bunun önlenmesinin amaçlandığını belirtti.

HEDEF İTHALATI BİTİRMEK

Nihai hedefse hayvan ithalatını bitirebilmek. Yumaklı bunun için kaliteyi artıracak az miktarda alım yapılacağını açıkladı.

Batman'da geçen yıl yaklaşık 3 ton kilogram kaçak et imha edildi

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Emniyet Müdürlüğü ve Batman Belediyesi zabıta ekiplerinden oluşan kaçak etle mücadele komisyonunca 2023 yılında, kentte kaçak et kesimi ile mücadele edildi.

Çalışmalar kapsamında yapılan denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen 22 işletme, 9 araç ve 9 hayvansal ürün sahibine 715 bin 361 lira idari para cezası uygulandı.

Ele geçirilen 2 ton 752 kilogram kaçak kesim et imha edildi.

Bartın’da ağaç dallarındaki iplere takılan karga kurtarıldı

Kemerköprü Mahallesi Irmak kenarındaki kavak ağacının tepesindeki dallarda iplere kanadı takılan kargayı vatandaşlar fark etti. Durumun haber verilmesi üzerine Bartın Belediyesi İtfaiye ekipleri; ağaca merdiven uzatarak, kanadı ipe takılan kargayı bulunduğu yerden aldı ve kafese yerleştirdi.

Kanadında kırık olduğu tespit edilen karga tedavisi için veteriner hekime götürüldü.

Main Menu