18.01.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarım Kredi Kooperatif Market'te ocak ayına özel yeni indirimli ürünler listesi (18-19 Ocak 2024 Tarım Kredi Market indirimleri)

Tarım Kredi Kooperatif Market ürünlerinde ekim ayına özel yeni indirimler, ucuz yolla alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kar amaçlı kurulmadığını söyleyerek indirim talimatı verdiği Tarım Kredi Kooperatif Marketleri, 18-19 Ocak tarihlerine özel yeni indirimli ürünler listesini sosyal medya hesabından duyurdu. Çay, süt, bisküvi, deterjan, bebek bezi ve salep gibi birçok ürüne ocak ayına özel indirimler yapıldı. İşte Tarım Kredi Market güncel indirimli ürünler listesi.

18-19 OCAK İNDİRİMLİ ÜRÜNLER LİSTESİ
Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nde ocak ayı güncel indirimli ürünler listesi açıklandı. 18-19 Ocak tarihleri arasında çay, süt, bisküvi, deterjan ve salep gibi ürünlerde birçok indirim yer alıyor.

BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Grainturk Tarım A.Ş. (GRTRK)

GrainTurk Tarım iştiraklerinden Ral Enerji, toplamda 178 MWe/208 MWm santral ve 156 MWe/156 MWh depolama tesisi önlisansına ulaştı.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KRDMD)

Kardemir, Genel Müdürlük görevine Dr. Dursun Ali YAŞACAN’ın asaleten atanmasına karar verdi.

Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. (YAYLA)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YAYLA payları 18/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAREL)

Karel’in faaliyetlerine ara verilen Elektronik Kart Üretim iş kolunda yer alan elektronik dizgi bölümü bugün çalışmaya başlayacak. Şirket, ayrıca Elektronik Kart Üretimi ve Otomotiv iş kolunda yer alan diğer bölümlerin en kısa sürede faaliyete geçmeleri ile ilgili sürecin müşteriler ile işbirliği yaparak yürüttüğünü bildirdi.

Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (VERTU)

Verusaturk Girişim Sermayesi’nin girişim şirketi Core Engage tarafından geliştirilen “New Cycle” isimli PC strateji oyunu Steam platformunda satışa başladı.

Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (HUBVC)

SPK, Hub Girişim Sermayesi’ne ilişkin olarak diğer ortaklara ait payları satın almak üzere hazırlanan pay alım teklifi bilgi formuna onay verilmesi talebini olumsuz karşıladı.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY)

Akfen GYO,, MERIT ile KKTC’ de yatırımı tamamlanan ve Merit Park Hotel & Casino ünvanı ile işletilen otelin 74,1 milyon dolara devrinin tamamlandığını açıkladı. Şirket, ayrıca %100 bağlı ortaklığı Gökliman Yatırım tarafından yapılması planlanan Loft Iasos Turizm Konaklama Tesisi projesi kapsamında ÇED olumlu kararı verildiğini bildirdi.

Alarko Holding A.Ş. (ALARK)

Alarko Holding, 10 milyon TL sermayeli Alarko Dijital Teknoloji Çözümleri şirketinin kuruluş işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT)

Agrotech, 200 milyon kg domates, biber ve meyve püresi üretim kapasitesine sahip bir şirket ile uzun dönem kiralama sözleşmesi için ön görüşmelere başlandı.

Cw Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (CWENE)

Cw Enerji, Alpin Çorap Sanayi ile imzalanan 3,8 milyon dolar bedelli sözleşme kapsamında Çatı GES projesinin kabulü yapılarak devreye alındığını bildirdi. Şirket, ayrıca Maviş İplik ile imzalanan 3 milyon dolar bedelli sözleşme kapsamında Çatı GES projesinin de kabulü yapılarak devreye alındığını bildirdi.

Dofer Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. (DOFER)

Dofer Yapı, yurt içi merkezli iki firma ile 27 milyon TL tutarında sipariş sözleşmesi imzalandı.

Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. (ERCB)

ERCB, Birleşik Metal – İş Sendikası arasında yürütülmekte olan TİS kapsamında, Birleşik Metal – İş Sendikası’nın grev kararı alındığını duyurdu.

Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (FZLGY)

Fuzul GYO, İstanbul Avcılar’daki arsa üzerinde 1.100 konut ve 50 ticari üniteden oluşan Kat Karşılığı sözleşme imzalanması için görüşmelere başladı.

Kuzey Boru A.Ş. (KBORU)

Kuzey Boru, DSİ Konya tarafından gerçekleştirilen Konya Apa Hotamış 1,2,3, Sulamaları HDPE Boru Temini konulu ihaleye katılarak 112,5 milyon TL bedelle en iyi teklifi verdiğini bildirdi.

Manas Enerji Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MANAS)

Manas, 34,2 milyon TL tutarındaki proje destek tutarının Bakanlık tarafından onaylandığını duyurdu.

SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA)

SPK, Sasa Polyester’in 3,5 milyar TL bedelli paya dönüştürebilir tahvil kapsamında yapılan başvurusunu onayladı.

Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ATLAS)

ATLAS, şirket sermayesinin 60 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 60 milyon TL nakden artışla 120 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verdi.

Metro Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MTRYO)

MTRYO, şirket sermayesinin 42 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 42 milyon TL nakden artışla 84 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verdi.

Yatırım Dünyasına InvestingPro ile Hükmedin

Finans dünyasında gerçek bir değişim için InvestingPro ile tanışın! Borsa verilerinden adil değerlere, sağlık durumu analizlerinden profesyonel grafiklere kadar, başarıya giden yolda size rehberlik edecek her şey burada. Özel indirim kuponlarımızla, seçtiğiniz planınızda %60’a varan avantajlar sizinle. INVTROZEL1A ve INVTROZEL2 kodlarıyla bu fırsatı 31 Ocak’a kadar kaçırmayın. Çünkü mükemmel yatırım, mükemmel araçlarla başlar.

Atakey, sürdürülebilir tarım standartlarında zirveye ulaştı

TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey, sürdürülebilir tarım standartlarında zirveye ulaşarak uluslararası geçerliliği olan FSA standardıyla en yüksek skoru elde etti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefi ile aksiyonlar almaya devam eden Atakey, Konya ilinde gerçekleştirdiği tarım faaliyetlerini belgelendirerek denetim sürecinde en yüksek seviye olan ‘Altın’ belgeyi almaya hak kazandı.

TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey, uluslararası geçerliliği olan ve SAI (Sustainable Agriculture Initiative / Sürdürülebilir Tarım Girişimi) platformu tarafından yayınlanan Farm Sustainability Assessment (FSA) standardına uygun olarak gerçekleştirdiği tohumluk patates tarım faaliyetlerinde en yüksek skoru elde etti.

Verilen bilgiye göre, FSA standardı, sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik eden çevresel, ekonomik ve sosyal etkileri değerlendiren STK olan SAI tarafından geliştirilen uluslararası bir sürdürülebilir tarım standardı olarak ön plana çıkıyor.

FSA denetiminde kurumların sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımları ve saha faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde denetleniyor. Bitki materyal seçimi, toprak yönetimi, besin yönetimi, bitki koruma ürünlerinin seçimi ve uygulanması, su yönetimi, biyoçeşitliliğin korunması, emisyon hesaplamalarının yapılması ve uygun çalışan koşullarının sağlanması hususları detaylı bir biçimde ele alınıyor.

Atakey, tüm bu standartlara uygun olarak Konya ilinde gerçekleştirdiği tarım faaliyetlerini belgelendirerek denetim sürecinde en yüksek seviye olan ‘Altın’ belgeyi almaya hak kazandı.

– Altın belge, Atakey’in sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımını taçlandırıyor

TFI TAB Gıda Yatırımları’nın ekosistem şirketlerinden biri olan Atakey, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefinin bir parçası olan sürdürülebilir tarım konusunda önemli başarılara imza atmaya devam ederken, Atakey’in FSA sürdürülebilir tarım standardına uygunluğu, çevresel etkileri en aza indirgemek ve toplumsal fayda sağlamak adına gösterdiği çabanın bir göstergesi olarak görülüyor.

Atakey’in bu başarısı, sürdürülebilir tarımın önemini vurgulayarak sektöre örnek olurken, gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir tarım modeline dönüşümün de önemini vurguluyor.

Geçerliliği 3 yıl olan ‘Altın’ belge, Atakey’in sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımını taçlandırırken, şirketin gelecekte de çevresel ve toplumsal etkilerini en aza indirgemek için kararlılığını sürdürdüğünü gözler önüne seriyor.

Hayvancılıkta altyapı ve üretim yatırımları ön planda

Hayvancılık alanında 19 proje için 2 milyar 72 milyon lira yatırım yapılması öngörüldü. Bu alanda 11 proje yine Bakanlık tarafından yürütülecek ve 1,5 milyar liralık yatırım yapılacak. Hayvancılık alanında altyapının geliştirilmesi ve üretimi geliştirme gibi alanlarda yatırım planlanıyor.

Su ürünleri sektöründe de 946 milyon 209 bin liralık yatırım gerçekleştirilecek. Bu alandaki 15 projenin 4’ü Tarım ve Orman Bakanlığı, 11’i ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek. Ödeneğin büyük kısmı su alanlarının balıklandırılması için kullanılacak.

Main Menu