05.05.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarım sektörünü canlandıracak

TAGEM bu yıl 42 tarla bitkisi çeşidini tescil ettirdi

Denizli Büyükşehir Belediyesi, DTB işbirliğiyle tarım sektörünün vazgeçilmezi olan Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi’nin temelini attı. Denizli’ye 110 milyon TL yatırım bedelli toplam 45 bin ton kapasiteli 2 lisanslı depoculuk tesisi kazandırılacak.DENİZLİ (İGFA) – Denizli’de hayata geçirdiği kırsal kalkınma projeleri ile üretici ve çiftçilere desteğini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, bir ilke daha imza attı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Denizli Ticaret Borsası (DTB) işbirliğiyle kente kazandırılacak 25 bin ton kapasiteli Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi’nin temelini attı. Tavas Makası Cankurtaran Mevkii’nde düzenlenen programa, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan ve Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, ilçe belediye başkanları, çiftçiler, muhtarlar ve davetliler katıldı. DTB Başkanı Tefenlili törende yaptığı konuşmada, Ticaret Borsası ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kente kazandırılacak lisanslı depoların çiftçilere ve tarımla uğraşan tüm kesime hayırlı olmasını diledi. Yatırımla ürünlerin daha sağlıklı koşullarda saklanabileceğini ve zayiat oranının düşeceğini belirten Tefenlili, “Biz Ticaret Borsası olarak çok sevinçliyiz. İnşallah çiftçilerimizin, üreticilerimizin bir nebze de olsun elinden tutmuş oluruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza candan teşekkür ediyorum. Biz bu yatırımı tek başımıza başaramazdık” diye konuştu.

Togg’a ‘Akıllı Cihaz Pasaportu’ geliyor
Togg’a ‘Akıllı Cihaz Pasaportu’ geliyor
Başkan Zolan: “Hizmet destanları yazdık”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Denizli’de uzun süredir arzu edilen ve önemli bir ihtiyaca yanıt verecek lisanslı depoculuk tesisinin temelini attıklarını kaydetti. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticilerin yanında olduklarını, bugüne kadar 50’yi aşkın kalemde çiftçilere destek verdiklerini belirten Başkan Osman Zolan, “2014’ten bugüne Cumhurbaşkanımızın desteğiyle, bakanlarımızla, milletvekillerimizle, teşkilatımızla, tüm kurumlarımızla el ele vererek hizmet destanları yazdık” ifadelerini kullandı. Hububat ürünlerinin emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanmasının ülkeler için vazgeçilmez olduğunu detaylı bir şekilde anlatarak lisanslı depoculuğun önemine değinen Başkan Osman Zolan, “Ne kadar çok lisanslı depolama tesisi kurabilirsek ülkemizin geleceğine de o kadar güvenle bakabiliriz. Bu tesisler, ülkemizin geleceği, gıda güvenliği ve çiftçilerimizin daha fazla kazanması adına güzel bir yatırım” diye konuştu.

Tesisler uzun yıllar Denizli’ye hizmet edecek

Denizli’nin coğrafi olarak geniş bir kent olduğunu, lisanslı depoculuğun kentte daha verimli yapılabilmesi ve nakliye sıkıntılarının yaşanmaması için biri Çivril ilçesinde olmak üzere iki noktada DTB işbirliğiyle lisanslı depoculuk tesisi yatırımı hayata geçirdiklerini belirten Başkan Zolan, “Çivril ilçemizdeki tesisimizin de temelini attık. Bu tesisiler çok uzun yıllar şehrimize, çiftçilerimize hizmet edecek. Bu iki tesisin toplam maliyeti 110 milyon TL. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu yatırımın 60 milyon TL’sini karşılıyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarım ve hayvancılıkta devasa destekleri olduğunu ifade eden Başkan Zolan, kendilerinin de Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere katkı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Allah’ım bu tesisimizin açılışını yapmayı da bizlere nasip etsin. Şehrimize, ülkemize, çiftçimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Dualarla temel atma töreni gerçekleştirildi

Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ise, Denizli’ye kazandırılacak tesisin başta çiftçiler olmak üzere Denizli ve Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyerek projeye destek veren Büyükşehir Belediyesi, DTB ve emek veren herkese teşekkür etti. Denizli Milletvekili Cahit Özkan da, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde son 20 yılda Türkiye’nin tarımsal gelişimini rakamlarla anlattı. Özkan “Çiftçimizin ihtiyacı olan her türlü teknik altyapıyı, hükümet olarak her türlü desteği seferber ettik. Bugün Avrupa’nın 1., Dünyanın 10. tarım ülkesi olmamızı sağlıyor” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından dualarla temel atma töreni gerçekleştirildi. Başkan Zolan ve beraberindekiler, daha sonra inşaat alanında bir süre incelemelerde bulundu, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.


Lisanslı depoculuk nedir?

Depolamaya uygun nitelikteki hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin ve zeytinyağı gibi standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler tarafından elektronik ortamda düzenlenen ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasıdır. Türkiye’de lisanslı depo faaliyetlerini, 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu düzenlemektedir. Kanunun amacı tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecelerinin yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamak, tarım ürünleri lisanslı depo işleticilerinin kişiler arasında ayrım yapmaksızın tarım ürünlerini kabul etmelerini temin etmek, ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve finansmanını, satışını ve teslimini sağlayan ürün senedi çıkartmak ve standartları belirlenmiş tarım ürünlerinin ticaretini geliştirmek üzere, tarım ürünleri lisanslı depoculuk sisteminin kuruluş, işleyiş ve denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan tarım projesini açıkladı

Son dakika: Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan tarım projesini açıkladı

Ata İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, “Toprakları birleştirerek üretim çiftlikleri kurma planımız var. Adeta anonim şirketten hissedar olur gibi çiftçilerimiz büyük arazilerin hissedarı olacak.” dedi.

Oğan, Yenimahalle Hipodrum Caddesi’ndeki hal esnafını ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hallerin, hayat pahalılığının, Türkiye’nin gündeminin merkez noktası olduğunu belirtti.

Hayat pahalılığının sebebinin hal esnafı zannedildiğini kaydeden Oğan, karton, üretim ve nakliye giderleri nedeniyle maliyetlerin arttığını, bununla ilgili önerilerinin olduğunu kaydetti.

 

Üretim maliyetlerini düşürmek gerektiğini dile getiren Oğan, bunun çözümünün doğrudan tarladan geçtiğini söyledi. Bu konuyla ilgili Ata İttifakının seçim beyannamesine madde koyduklarını belirten Oğan, işe Türkiye’de gübre üretiminin artırılması ve maliyetinin düşürülmesiyle başlayacaklarını belirtti.

Toprak bütünleştirme projelerinin olduğunu söyleyen Oğan, şunları kaydetti:

“Toprakları birleştirerek üretim çiftlikleri kurma planımız var. Adeta anonim şirketten hissedar olur gibi çiftçilerimiz büyük arazilerin hissedarı olacak. Üretimler orada toplu şekilde yapılacağı için biçerdöverinden traktörüne, ilaçlamasından sulamasına kadar ayrı ayrı değil tek elden yapılacağı için maliyetleri düşüreceğiz. Gübre konusunda devletin fabrika kurmasını sağlayacağız, hem de yem fabrikalarını kurmayı planlıyoruz.”

Oğan, iktidara geldikleri takdirde tarım kongresini toplayacaklarını, bu kongrede de masanın bir tarafında hal esnafının, diğer tarafında da yan sanayi ve üreticinin olacağını ifade etti.

Ardahan'da tarım ve hayvancılığın uygulamalı anlatılacağı mesleki lise açılıyor

Ardahan'da tarım ve hayvancılığın uygulamalı anlatılacağı mesleki lise açılıyor

Ardahan’ın Göle ilçesinde teorik eğitimin yanında uygulamalı derslerin de işleneceği “Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacak.

Yaklaşık 400 bin büyükbaş, 100 bin küçükbaş hayvan varlığı ile bölgede hayvancılıkta önemli bir yere sahip olan kentte açılacak lise ile tarım ve hayvancılık sektöründe nitelikli ve donanımlı insan kaynağı yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut, AA muhabirine, okulun 24 derslikli ve ilk aşamada 30 tarım ile 30 hayvan sağlığı yetiştiriciliği kontenjanına sahip olacağını anlattı.

Bulut, şunları kaydetti:

“Binamız hazır, ayrıca ahır gibi bazı birimler yapılacak. 126 dönümlük arazide faaliyet gösterecek olan okul, 50 hayvan kapasitesiyle öğrencilere pratik hayvancılık eğitimi imkanı sunacak. Ayrıca 500 metrekare polikarbon sera sayesinde öğrenciler, modern seracılık tekniklerini öğrenerek tarım sektöründeki gelişmeleri takip edebilecekler. Bünyesinde yer alan mandıra ise hayvansal ürünlerin üretimi için gerekli tüm donanıma sahip olacak.”

Lisenin tarım sektöründe nitelikli ve donanımlı insan kaynağı yetiştirmek için önemli bir adım olacağına işaret eden Bulut, “Öğrencilerimiz, modern hayvancılık tekniklerini öğrenerek sektördeki gelişmelere ayak uydurabilecekler. Ayrıca polikarbon sera ve mandıra gibi donanımlar sayesinde öğrencilerimiz, tarım sektöründe ihtiyaç duyulan hayvansal ve bitkisel ürünleri de üretebilecekler. Bu projeyle, Göle ilçemizin tarımsal potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Şanlıutfa Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül: Akıllı tarım uygulamaları merkezini kuruyoruz

Son Teknoloji tarımsal araçlar ve sera teknolojileri, bitki besleme, gübreler, zirai ilaçlar, tarım, fide, fidan, bahçecilik, traktörler, biçerdöverler, tarım alet ve makineleri, canlı hayvan yetiştiriciliği, süt ve süt endüstrisi gibi sektörlerin katılım sağladığı 10’uncu Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, kapılarını açtı. Alanında pek çok sektörü tek bir çatıda buluşturan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılışına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu, AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Abdülkerim Gök, MKYK Üyesi Vildan Polat, MHP İl Başkanı Mahmut Güneş, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, sanayiciler ve iş insanlarını katıldı.

 


BAŞKAN BEYAZGÜL: 4 MİLYON 500 BİN LİRALIK EĞİTİM MERKEZİ KURUYORUZ’

Şanlıurfa’da tarım alanında birçok yeniliğe imza attıklarını anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ”Şanlıurfa bir tarım şehri, tarih, turizm ve gençlerin yoğun olduğu bir şehirdir. Şanlıurfa birçok zenginliklerin şehridir. Burası Fırat ve Dicle nehri arasında kalan güzel ovaların şehridir. Şanlıurfa bir Fuar şehridir. Tarım şehir Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kurduk. Yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Atık sudan gübre ürettik, günlük 25 ton gübreyi hem kendi tesislerimiz de park ve bahçelerimiz de kullanıyoruz hem de çiftçilerimize veriyoruz. Yenilenebilir enerjiden istifade ederek yaş sebze ve kurutma tesisini kurduk. Modern ve tam otomasyonlu Toplum Temelli Seracılık projesini hayata geçirdik. Tarımsal kalkınma kooperatifini kurduk. Tarım ve hayvancılık alanlarında üretim, istihdam ve markalaşma gibi çalışmaları yapmak amacıyla kurmuş olduğumuz kooperatif aracılığıyla tamamen doğal ortamda Şanlıurfa’ya özgü şire ve isot gibi yöresel ürünler üretip, Yöresel ürünler Mağazamızda halkımızla buluşturuyoruz. Halk Ekmek Fabrikasını kurduk. Halk Ekmek Fabrikasının ihtiyacını karşılamak için buğday ekimi yaptık. Ata ve yerel tohumların korunması ve yaygınlaştırılması kapsamında Birecik patlıcanı, Urfa isotu, tat karpuzu canbek kavunu şelengo gibi ilimize has ürünleri yetiştiriyoruz. 70 baş küçük hayvanın aynı anda sağımını yapan küçükbaş süt sağım tesisini inşa ettik. Arıcılığı desteklemek için faaliyetlerimiz devam etmektedir. Arı ve arısız kovan dağıtımı projemiz bitme aşamasına geldi. Uluslararası BM Göç İdaresi IOM işbirliğinde çiftçilerimize büyükbaş hayvan, yem ve teknik ekipman desteğinde bulunduk. Kısa adı ŞATEM olan Şanlıurfa Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitim Merkezini 4 milyon 500 bin lira yatırımlar kuruyoruz. Bu merkezde zeytinyağı işleme tesisi, fıstık işletme tesisi, akıllı sulama tekniği organik ve iyi tarım uygulamaları, soğuk hava depoları, hayvansal ürünler işleme tesisi ve bir tarım külliyesi kuruyoruz. ŞATEM kapsamında zeytin işleme ve paketleme tesisi bütçesi onaylandı ve projesi bitme aşamasına geldi. Yıllık 1.2 milyon mevsimlik çiçek üretiyoruz ve Hobi Bahçelerimiz tamamen bir başarıdır. Fuarlar bir buluşma noktası, yeni teknolojik cihazları görme noktası ve birlikte bir takım organizasyon veya alışverişler yapma noktasıdır. Bu nedenle bu fuarı biz çok önemsiyoruz” dedi.

 

 

BAKAN BOZDAĞ, TARIM HAZİNELERİNDEN FAYDALANMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZDİR’

Tarım alanında sadece Türkiye’nin değil dünyanın en saygın başkentinin Şanlıurfa olduğunun altını çizen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ”Fuarların tanıtımda, işbirliğinde, yardımlaşmada sektörlerin gelişmesinde, pazarların oluşması ve değişmesinde çok bir etki yaptığında şüphe yoktur. Şanlıurfa nice hazineleri bağrında barındıran bir ilimizdir. Bunların başında da gıda, tarım ve hayvancılık alanında sadece Türkiye’mizin değil dünyanın en saygın ve en kuvvetli başkentlerinden biridir. Yeni dönemde Şanlıurfa’mızın tarım hazinelerinden daha fazla istifade etmesi Hükümetimizin de ana hedeflerinden biri olacaktır. Şanlıurfa Fıstık üretiminde, pamuk üretiminde, hububat üretiminde ve pek çok üretimde Türkiye’de sektörün birincisi ve en önde gelenidir. Yeni dönemde İnşallah Şanlıurfa’mızı gıda Sanayi konusunda ve ürettikleri ürünlerin sanayiye dönüştürülmesi, daha büyük katma değer üzerine koyarak Türkiye pazarına ve Uluslararası pazara ulaşması ve ulaştırılması konusunda bu güne kadar yapılan çalışmaların yanına ve üstüne yenilerini hep beraber koyacağız. Onun için yeni dönemde gıda sanayi konusunda bir gıda sektörünün Şanlıurfa’da güçlenerek oluşması, var olanında gelişmesi ve ileriye gitmesi bizim gayretlerimiz ve hedeflerimiz arasındadır. Şanlıurfa’da kendi tükettiği elektriği üreten ve bunu devletle mahsuplaşan ve üstüne de para kazanan bir döneme, bir döneme ve bir sürece İnşallah beraber imza atacağız” diye konuştu.
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise ”Fuarlar tematik olarak o sektördeki hareketliliği, teknolojik değişimi en güzel şekilde yansıtarak çitçilerimize ve bu alanda faaliyet gösterenlerin buluştuğu mekanlardır” şeklinde konuştu. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise, pandemi döneminde gıda arzının ve tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk sözlerine yer verdi. Gold Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Özkanlı ise fuarların önemine değindi. Yapılan konuşmaların ardından Bakan Bozdağ, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve kent protokolü fuarın açılışını gerçekleştirerek fuar alanında sergilenen tarım alanındaki teknolojik alet ve ekipmanları yakından inceledi.
10’uncu Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 7 Mayıs tarihine kadar Karaköprü’de bulunan Şanlıurfa Fuar Merkezinde açık kalacak.

Main Menu