27.04.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Sürdürülebilir Gelecek İçin “İklim-Su-Tarım” Zirvesi yarın başlıyor

Sürdürülebilir Gelecek İçin “İklim-Su-Tarım” Zirvesi Boğaziçi Üniversitesi’nde birçok önemli ismin katılımıyla yarın gerçekleştirilecek.
Sürdürülebilir Gelecek İçin “İklim-Su-Tarım” Zirvesi Boğaziçi Üniversitesi’nde birçok önemli ismin katılımıyla yarın gerçekleştirilecek.


Tarım sektörünü daha iyi noktalara taşımayı ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamayı kendine vizyon edinen Agro TV, önemli bir zirveye ev sahipliği yapıyor. Sürdürülebilir Gelecek İçin “İklim-Su-Tarım” ana temasıyla 28 Nisan Cuma (yarın) düzenlenecek olan zirve, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşecek. Zirvede, ‘İklim Hızla Değişirken Azalan Suyumuz’, ‘Gelecek İçin Sürdürülebilirlik’ ve ‘Sürdürülebilir Gıda İçin Üretim’ başlıklarında üç farklı panel düzenlenecek. Kamuoyunun yakından tanıdığı isimler panellerde konuşmacı olarak yer alacak, çözüm önerileri sunulacak. Ayrıca gençlerin ve iklim aktivistlerinin olacağı bir etkinlik de yapılacak. Yıl sonuna kadar yapılacak olan farklı etkinlikler ise rapor haline getirilecek ve sonuç kamuoyuyla paylaşılacak.

 

“Zirvenin geliri depremzedelere bağışlanacak”


Zirvede ayrıca ressam Mehmet Erşan’nın o gün yapacağı tablo açık artırma usulü ile satışa sunulacak ve zirvenin geliri ile birlikte elde edilecek miktar depremzedelere bağışlanacak. Agro TV ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (iklimBU) ortaklığında Agro Business organizasyonuyla düzenlenen ve ana sponsorluğunu Türk Traktör’ün üstlendiği zirveye aralarında İş Bankası, Bountarım, Yuvamdünya, Growmach Ve Growtech Farmer100’ün de bulunduğu çok sayıda firma da destek olacak.

26. Hasyurt Tarım Fuarı'na büyük ilgi

26. Hasyurt Tarım Fuarı'na büyük ilgi

Türkiye’nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan Finike Hasyurt Tarım Fuarı, 26’ncı kez kapılarını tarım sektörüne açtı.ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde 26-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 26’ncı Hasyurt Tarım Fuarı törenle başladı. Hasyurt Fuar Alanı içerisinde düzenlenen fuara Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ATB Başkanı Ali Çandır, milletvekilleri, il başkanları, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, oda başkanları, STK temsilcileri, tarım sektörü temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.


BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törende ilk sözü alan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, eski yerinde yeni yüzüyle gerçekleşen, tarıma ivme kazandırmayı hedefledikleri Hasyurt Tarım Fuarı’na ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Geyikçi, “Üretici ve tüketicilerimizin buluşma noktası haline gelen, tarım paydaşlarını ortak noktada buluşturan fuarımıza destek veren Başka Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” dedi.

SİZE SÖZ VERMİŞTİM

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz” sözünü hatırlatarak, başladığı konuşmasında “Üreticiye destek vereceğime, her daim yanınızda olacağıma söz vermiştim. “Halden anlayan Başkanınız olarak beni göreve layık gördüğünüz günden bu yana, tarımın başkenti Antalya’mızda yerelden kalkınma hedefimizle çiftçimizi, üreticimizi tüm gücümüzle destekliyoruz” diye konuştu.

TARIMA BÜYÜK DESTEK VERDİK


Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal hizmetlerde yaptığı destekleri şöyle anlattı: “Çiftçiye sulamada enerji desteği, kapalı devre sulama tesisleri, akıllı tarım uygulamaları, ekipman ve alternatif ürün desteği, makine teçhizat, süt tankı, hamur yoğurma makinası, üzüm sıkma makinesi, kovan ve arıcılık desteği, tohum, fide, fidan, önleyici veterinerlik hizmetleri, faydalı böcek, biyolojik ve biyoteknik mücadele gibi birçok projemizi hayata geçirdik. Şimdi de toplam 232 Milyon TL yatırımla Kumluca’da sera atıklarından enerji elde edeceğimiz tesisi, Kumluca Beykent Hali’nde yaş sebze meyve paketleme tesisini ve kurutma tesisini hayata geçireceğiz” dedi.

FİNİKE’YE MÜJDE

Başkan Böcek, konuşmasında bir de müjde vererek, “ilk olarak Kumluca’da başlattıkları “Çevre Dostu Çiftçi Kart” Projesi’ni şimdi de Finike’de uygulamaya geçireceklerini söyledi. Böcek, Türkiye’ye örnek olan çevreci projeyle akıllı otomatlara atılan zirai ilaç kutularından elde edilen puanlar ile çiftçiyi ödüllerle desteklediklerini kaydetti.

TARIMDAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİN

Hasyurt Tarım Fuarı’nda tohum, fide, gübre ve seracılık alanında değer üreten 95 firmanın 4 gün boyunca üreticilerle buluşacağını belirten Böcek, “Çiftçi kardeşlerimin tarımdaki gelişmeleri takip etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri açısından bu tür fuarlara katılmaları önemlidir. Ürettiğimizi marka haline getirmeli, tanıtmalı ve pazarlamalıyız” dedi.

KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR

Türkiye’deki örtü altı tarım üretiminin yarısının Antalya’dan karşılandığına dikkat çeken Başkan Böcek, “ Antalya Büyükşehir Belediyemize ait 21 toptancı halimizde, 996 komisyoncumuz ve 911 tüccarımızla işlem hacmi olarak da Türkiye’de birinci sıradayız. Planlı ve sürdürülebilir bir tarım için durmadan, yorulmadan Antalya’mızın 19 ilçesinde üreticimizle, çiftçimizle işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü çiftçi mutlu olursa, Antalya mutlu olur. Çiftçi mutlu olursa Türkiye mutlu olur. Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında da “Köylü Milletin Efendisidir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FUARI GEZDİ

Konuşmaların ardından Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi Başkan Böcek’e teşekkür plaketi verdi. Başkan Böcek de fuarın düzenlenmesinde emeği geçen paydaşlara plaket sundu. Daha sonra Hasyurt Tarım fuarının açılış kurdelesi kesildi. Başkan Böcek ve katılımcılar fuarı gezdi.

 

ABD'den tarım ödemeleri için Rusya'ya kritik onay

ABD'den tarım ödemeleri için Rusya'ya kritik onay

ABD, yatırım bankası JPMorgan Chase & Co’ya Rusya Ziraat Bankası’na
(Rosselkhozbank) olan ödemeleri işleme koyması için yetki verdi. Fakat bu imkan SWIFT mesajlaşma sisteminin yerini tutmayacak. Söz konusu gelişme, bir Rus kaynağın verdiği bilgiye dayandırıldı.


Rusya Ziraat Bankası’nın SWIFT mesajlaşma sistemine yeniden dahil edilmesi, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının yenilenmesi için Rusya’nın temel taleplerinden biriydi. Rusya, Batı’nın Rus tahıl ve gübre ihracatına yönelik kısıtlamalarını kaldırmadığu takdirde anlaşmayı uzatmayacağını belirtmişti.

Rus kaynak, “JPMorgan, tarım ihracatına yönelik ödemeleri gerçekleştirmek için OFAC (ABD Dış Varlık Kontrol Ofisi) lisansını aldı fakat işlemler zor. Bu (yöntem), SWIFT’in yerini tutamaz.” ifadelerini kullandı.

JPMorgan sorulara yanıt vermedi.

İşlemlere dair bilgi sahibi bir başka kaynağın verdiği bilgiye göre, ABD dışişleri bakanlığı ile ABD Hazinesi JPMorgan’dan tarım ürünlerinin bu ayki ihracatına dair “çok kısıtlı ve yakından gözlemlenen” işlemler gerçekleştirmesini talep etti.

“DURUMA GÖRE KARAR VERİLMEMELİ”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Gennady Gatilov, Rusya Ziraat Bankası’nın SWIFT sistemine yeniden dahil edilmesini talep ettiklerini ve bankanın işlem yapabilme yetkisine farklı vakalarda “duruma göre” karar verilmesini istemediklerini açıkladı.

Gatilov Cenevre’deki temsilcilikte muhabirlere “Bizim ihtiyacımız olan her vakada duruma göre karar verilmesi değil; bizim ihtiyacımız olan Rosselkhozbank’ın faaliyetlerini sürdürmesi için SWIFT’e yeniden dahil edilmesi.” dedi.

Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov ise önceki bir açıklamasında, bir bankanın “(Rusya’nın) bir işleminin finansmanını sağlamaya nazikçe onay verdiğini” belirtmiş ancak bankanın adını açıklamamıştı.

Çiftçilerin tarımsal su kullanımına yüzde 50 destek

Buna göre, sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenecek. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine aktarılacak.

Sulama birlikleri tarafından oluşturulacak ödemeye esas icmaller Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne gönderilecek. İcmaller DSİ tarafından gerekli kontroller yapıldıktan ve onaylandıktan sonra ödenmek üzere Bakanlığa iletilecek. Ödemeler üreticiler adına ilgili sulama birliklerinin hesabına aktarılacak.

Fatura 2022’nin altına inecek

2023 üretim yılı sonunda sulama kooperatifleri tarafından su kullanım hizmet bedelini ödeyen üreticilere ait icmaller il-ilçe tarım ve orman müdürlüklerine teslim edilecek. Müdürlükler tarafından gerekli kontroller yapılıp onaylanan icmaller, ödenmek üzere Bakanlığa gönderilecek. Bu destekten yararlanacak üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması şartı aranacak.

Karar kapsamındaki destek uygulaması, 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak ve 31 Aralık 2023’te sonra erecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kararla ilgili, “Yapılacak yüzde 50 indirimle 2023’teki su kullanım hizmet bedeli bir önceki yılın seviyelerine, altına inecektir” dedi.

Main Menu