19.02.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

SÜT FİYATLARINI MÜŞTERİLERİNİN MAAŞ ZAMLARINA GÖRE BELİRLİYOR

Yozgat’ta yaşayan üretici Üzeyir Koç, kentte ortalama 100 liradan satılan 5 litre sütü müşterilerinin gelir durumuna göre emeklilere 60, asgari ücretlilere 70, memura ise 100 liradan satıyor.

Yozgat’ın Kuşçu köyünde üreticilikle uğraşan Üzeyir Koç, 24 yıldır geçimini çiğ süt satarak sağlıyor. Mandırasında günlük 60 kilogram süt elde eden Koç, ürettiği sütü şehre getirerek müşterilerinin taleplerini karşılıyor. Aracıyla mahalle mahalle dolaşıp evlere süt dağıtan Koç, müşterilerinin ekonomik durumlarını da göz önünde bulunduruyor. Koç, 100 liradan satılan 5 litre sütü gelir düzeyi düşük olan bazı müşterilerine uygun fiyattan veriyor. Emekli müşterilerine 60, asgari ücretli müşterilerine 70 liradan satış yapan Koç, memur olan müşterilerine ise sütü 100 liradan veriyor. Koç, günlük müşterilerinin hem süt ihtiyacını karşılıyor hem de hayır dualarını alarak gönül kazanıyor.

YAZIN ÇAY, KIŞIN MANDALİNA TOPLUYORLAR

Rizeli çiftçiler yaz mevsiminde çay, kış mevsiminde ise mandalina toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Bir zamanlar Uzakdoğu’dan getirilerek Rize’de ekimi yapılan satsuma cinsi mandalina bölgenin iklim şartlarını sevdi. Bu sayede Rizeliler bahçelerine mandalina ekimi yaparak kendi nasiplerini aldı. Yaz mevsimine gelindiğinde çay bahçelerine giren Rizeliler, kış mevsimine geçiş yapıldığında mandalina hasadı gerçekleştiriyor. Bu yıl mandalina ağaçlarında yapılan hasat vatandaşların yüzünü güldürdü. Hasadın iyi olması üzerine bazı vatandaşlar evlerinin deposunda mandalinaları muhafaza ederken, bazıları ise satarak gelir elde etti.

HATAY’DA DALINDA LİMON KALMAYACAK

Türkiye’nin narenciye üretiminin önemli merkezlerinden olan Hatay’da valilik tarafından başlatılan projeyle, dalında kalan limonun satışı için üreticilere destek sağlanacak.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkıma uğrayan Hatay’da çalışacak tarım işçisi bulanamaması ve ürünün rekoltesinin fazla olması nedeniyle narenciye ürünleri dalında kalma noktasına gelmişti. Narenciye üretiminde önemli merkezlerden olan Hatay’da ürünün dalda kalmasının önüne geçmek için Hatay Valiliği tarafından ürünün zincir marketlere aracı olmadan satılması için proje hayata geçirildi. Projeyle birlikte hasat edilen ürünler, büyük zincir marketlere aracı olmadan pazarlanıyor. Arsuz ilçesi Uluçınar Mahallesi’nde limon bahçesinde hasada katılan Hatay Valisi Mustafa Masatlı, kentte 200 bin ton limon rekoltesinin beklendiğini söyledi. Limon hasadına Hatay Valisi Masatlı’nın yanı sıra Arsuz İlçe Belediye Başkanı Asaf Güven, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Abdurrahman Türkmen ve çiftçiler katıldı.

ÇİFTÇİ EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ

Hindistan’da polis, eylem yapmak üzere yola çıkan çiftçilerin başkent Yeni Delhi’ye girişini engellemek için beton bariyerler yerleştirdi. Polis, çiftçilere biber gazı ile müdahale etti.

Hindistan’da hükümetle görüşmeleri sonuçsuz kalan çiftçiler, eylem yapmak üzere başkent Yeni Delhi’ye doğru yola çıktı. Polis, Haryana ve Pencap eyaletlerinden gelen binlerce çiftçinin kente girmesini engellemek için girişleri kapattı. Yeni Delhi sınırındaki Singhu, Tikri ve Ghazipur’da demir ve betondan barikatlar kuruldu. Traktörlerin girmesini engellemek için sınırlara dikenli teller, tuzaklar, konteynerler ve kamyonlar yerleştirildi.

Main Menu