15.02.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

KUZU DOĞUMLARINDA ÜÇÜZLER ARTTI

Amasya’daki Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde bu yıl bereketli başlayan kuzu sezonunda üçüz rekoruna doğru gidiliyor. Doğan 4 bin kuzunun 600’den fazlası üçüz oldu. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği şubatın ilk günlerinde doğan kuzular gelişimleri için sık sık güneşe çıkartılıyor. Doğum için bekleyen koyunlar da kış güneşinden faydalanıyor.

Bu yıl üçüz kuzuların önceki yıllara göre daha fazla olduğunu belirten Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, “Kuzularımızın 600’den fazlası üçüz. Önceki yıllara göre üçüz sayısı daha fazla. Havaların güneşli gitmesiyle doğumlar daha kolay oluyor. Kuzular daha hızlı gelişiyor. 3 ile 4 kilo arası ağırlıkta olan kuzularımız doğuyor. Anne sütüyle 90 günde 22 kilo ağırlığa ulaşıyorlar. Gelişimleri çok hızlı oluyor” dedi.

VETERİNER HEKİMLER ŞİDDET YASASI KAPSAMINA ALINMAYI İSTİYOR

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde hayata geçirilen “Örnek Bahçe Projesi” sayesinde çiftçiler, kendi topraklarındaki ürün çeşitliliğini artıracak. Tarımda yeni ürünlerle tanışan çiftçiler, üretim ve satış anlamında rahatlığa kavuşacak.

Mudurnu Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Taşkesti beldesinde Örnek Bahçe Projesi hayata geçirildi. Proje çerçevesinde, çiftçiler kendi topraklarında ürün çeşitliliğini artırarak tarımda yeni ürünlerle tanıştı. Bu yenilikçi proje sayesinde çiftçiler aronya, goji berry, honey berry, lavanta, enginar, kivi, kuşkonmaz ve safran gibi farklı ürünlerin yetişme standartlarını örnek bahçede görecek. Bölgede yaygınlıkla ekilen, mısır, buğday, arpa ve patatesin dışına çıkılmasını hedefleyen projede, çiftçiler yeni ürünlerini yetiştirecek. Proje kapsamında çiftçiler, Taşkesti Belediyesi Düğün Salonu’nda Ziraat Mühendisi Muhterem Özsoy tarafından bilgilendirildi.

BAKLAGİLLERE VERİLEN PRİM DESTEĞİ KİLOGRAM BAŞINA 50 KURUŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, “Baklagillere verilen prim desteği kiloya 50 kuruş olarak veriliyor. Ancak bu destek 2018 yılından bu yana değişmedi. Verilen desteklerin amacına uygun olması için günün şartlarına göre artırılmalıdır” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 10 Şubat Dünya Bakliyat günü dolayısıyla görüntülü basın açıklaması yaptı. “Beslenmede baklagillerin önemi tartışılmaz” vurgusu yapan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Yağ oranı düşük, karbonhidrat oranı yüksek ve besleyici olan baklagiller, beslenmede bitkisel proteinin ana kaynağını oluşturuyor. En çok protein içeren besin gruplarından olan baklagiller günümüzde sağlıklı beslenme konusunda önemini artıran ürün grubudur. Baklagillerin her biri ayrı besin değerlerine sahip olmanın yanında ülkemizin kültürel değerleridir. Son yıllarda ülkemizde sağlıksız fast food ve hazır gıda tüketiminin artmasıyla baklagiller diyetisyen ve doktorlar tarafından daha fazla önerilmeye başlandı. Baklagillerin toplum olarak öneminin vurgulanması amacıyla, Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılı ‘Uluslararası Bakliyat Yılı’ olarak ilan edildi ve takip eden süreçte her yıl 10 Şubat günü ‘Dünya Bakliyat Günü’ olarak belirlendi.”

.

KÖYÜN SU KAYNAĞI ZARAR GÖRDÜ, HALK TEPKİ GÖSTERDİ

Gümüşhane’nin Yeşilyurt köyünde maden araması yapan bir firmanın köyün tek içme suyu kaynağının yakınında yaptığı sondaja tepki gösteren köy sakinleri, köye ulaşım sağlanan tek yolu trafiğe kapattı.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Yeşilyurt köyü sakinleri, köylerinde yapılan maden arama çalışmalarının köyün tek su kaynağına zarar verdiğini söyleyerek tepki gösterdi. Köy girişinde toplanan vatandaşlar, köy yolunu kapatarak özel maden firmasına ait araçların geçişini engelledi. Köyde maden aramasına karşı çıkmadıklarını ifade eden Yeşilyurt sakinleri, sadece köy su kaynağına yakın bölgedeki aramaların durdurulması için ilgili kurumlara başvuruda bulunduklarını fakat söz konusu firmanın belirlenen sınırların dışına çıkarak aramayı sürdürdüğünü söyledi.

Main Menu