29.01.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarımsal destek ödemeleri hesaplara aktarıldı

Bakan İbrahim Yumaklı tarımsal desteklerle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.
Toplam 9 milyar 374 milyon 88 bin liralık tarımsal destekleme ödemesinin çiftçilerin hesaplarına yatırıldığını söyledi.

Buna göre, 8 milyar 949 milyon lira hububat, baklagil ve dane mısır desteği sağlandı.
Yem bitkileri desteği olarak 388 milyon 246 bin lira ödendi.

Hayvan gen kaynakları desteği 17, kırsal kalkınma yatırım desteği ise yaklaşık 15 milyon lira oldu.

Fransa'da "Paris'i kuşatma" eylemi! Çiftçiler ayaklandı: Kente giriş çıkışlar kapattılar

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Almanya, Polonya, Belçika ve Hollanda’nın ardından Fransa’da da çiftçi eylemleri günlerdir sürerken, hükümetin tarım sektöründeki adımlarını yetersiz bulan ülkenin farklı noktalarından sendikalı çiftçiler, dün gece traktörleri ile Paris’e hareket etmeye başladı.

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Sendikaların çağrısı ile “Paris’i kuşatma” eylemi düzenleyen çiftçiler, başkente giden yollarda traktörleri ile uzun kuyruklar oluşturdu. Paris’e giriş-çıkış güzergahlarında 15 bin civarında polisin görevlendirildiği bildirildi. Ülke genelindeki 21 farklı noktada yapılan eylemlere 2 bine yakın çiftçi katılırken, 25 yerde 1200’den fazla tarım makinesi ile yollar trafiğe kapatıldı.

Çiftçilerin eylemleri A1, A4, A5, A6, A12, A13, A15 ve A16 otoyollarında ulaşımı aksattı.

RUNGİS PAZARI EYLEMİN ODAĞINDA

“Paris’i kuşatma” eyleminin odağındaki Rungis Pazarı girişinde, helikopterlerin havadan destek verdiği yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ayrıca Paris Emniyet Müdürlüğü dronlar ile eylemden görüntü alınmasına izin veren bir kararnamenin imzalandığını duyurdu.

Paris’in göbeğinde 234 hektarlık bir alana kurulu olan ve 12 binden fazla kişinin çalıştığı pazara her gün 8 bin tondan fazla ürün naklediliyor.

800’den fazla traktör ile Paris’i kuşatan çiftçiler, pazara ürün nakliyatını engellemeyi hedefliyor.

Tarım Bakanı'ndan dikkat çeken ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın programları sürüyor. Daha önce Artvin programına katılan Yumaklı gün içinde Antalya’ya gitti. Antalya’da bir dizi programa iştirak edecek olan Bakan Yumaklı’nın valilik ziyareti ise dikkat çekti.


Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Bakanımız İbrahim Yumaklı Antalya Valiliğini ziyaret ederek Vali Hulusi Şahin’den ildeki çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.” denildi.

Main Menu