04.01.2024 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

TARIM İŞÇİSİ AVUKATLAR, MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARINI ELE ALDI

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da geçmişte mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan avukatlar, tarım işçilerinin sorunlarını rapor haline getirdi. Bölgede 100 işçi ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonrası oluşturulan rapor, işçi sorunlarının çözümü için siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşları ile oda temsilcilerine gönderildi.

Her yıl aralarında çocuk ve kadınların da olduğu binlerce kişi, tarım işçisi olarak başka illerde çalışmak için göç ediyor. Fındık, narenciye ve pamuk tarlalarında çalışan işçilerin yaşadıkları sorunlar, Şanlıurfa Barosu tarafından rapor haline getirildi.

Mevsimlik tarım işçilerine değindiğimiz “Tarım işçisi avukatlar, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını ele aldı” adlı haberimizi inceleyebilirsiniz.

ULUSAL SU KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Su Kurulu Toplantısı’nda: Su verimliliği seferberliğimiz ile ilgili bilgilendirme yapacağız. Devamında su verimliliği, izleme ve envanter, içme suyu kalitesi ve sınıraşan sular konularında alt kurulların kurulması önerilerini değerlendirilmiş olacak.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Su Kurulu Toplantısı’na katıldı. Su kaynaklarının etkin yönetimi ve verimli kullanımının temini için üst düzeyde koordinasyon ve iş birliği sağlamak amacıyla kurulan Ulusal Su Kurulu ilk toplantısında su kaynaklarını kalite ve miktar açısından güvence altına alınması, sürdürülebilir su yönetiminin güçlendirerek Su Kanunu taşkın afetine karşı direnci yükseltecek, can ve mal güvenliğini sağlayacak.

Ulusal Su Kurulu’na değindiğimiz “Ulusal Su Kurulu toplantısı yapıldı” adlı haberimizi inceleyebilirsiniz.

AYILAR KÖYE İNDİ, 50 KOVANI PARÇALADI

Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde kış uykusuna yatamayan ayılar, indikleri köyde 50 arı kovanını parçaladı. Arıları da telef eden ayılarla büyük problem yaşadıklarını belirten vatandaş: Ayı, köyümüzü her gün ziyaret ediyor, komşu gibi olduk, dedi.

Kastamonu’da son aylarda artan ayı saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Ağlı ilçesine bağlı Bereketli köyüne inen ayılar, 50 arı kovanını parçalayıp peteklerdeki balları yedi, arıları da telef etti. Daha önce de Bereketli köyüne ve köye bağlı 5 mahalledeki mezarlara musallat olan ayılar, yeni defnedilmiş 7 mezarı açmaya çalışmıştı.

Kastamonu’daki ayı sorununa değindiğimiz “Ayılar köye indi, 50 kovanı parçaladı” adlı haberimizi inceleyebilirsiniz.

SOHBETLERİN VAZGEÇİLMEZİ 120 TL’DEN SATILIYOR!

Bolu’da kuruyemiş dükkanlarında vatandaşın en çok tercih ettiği ürün ay çekirdeği oldu. “Sohbetlerin vazgeçilmezi” olarak bilinen çekirdek, kilosu 120 liradan satışa sunuluyor.

Bolu’da geçtiğimiz yıllarda 60 liradan satışa sunulan ay çekirdeği, şimdilerde kilosu 120 liradan alıcı buluyor. Vatandaşların en çok tercih ettiği ürünlerin başında gelen ay çekirdeği, hem kuruyemiş dükkanlarını süslüyor hem de damakları tatlandırıyor.

Ay çekirdeğinin fiyatına değindiğimiz “Sohbetlerin vazgeçilmezi 120 TL’den satılıyor” adlı haberimizi inceleyebilirsiniz.

Pehlivanköy Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden üreticilere gece eğitimi

Pehlivanköy Tarım ve Orman Müdürlüğünce üreticilere yönelik “gece eğitimi” programı düzenlendi.Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, eğitim programları kapsamında Pehlivanköy Kaymakamı Fatma Ballı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Doğan ve müdürlük personeli Hıdırca köyünde üreticilerle bir araya geldi.

Eğitimde buğday yetiştiriciliği, tarımsal destekler, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), tarımsal üretimin planlanması ve tarım sigortaları hakkında bilgiler verildi.Eğitimin ardından Ballı, vatandaşlarla sohbet edip istekleri dinledi.Yarım asırdır kahvehane işletmecisine plaket verildiLüleburgaz ilçesinde 50 yıldır kahvehane işleten Yaşar Girgin’e plaket verildi.Lüleburgaz Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Nazif Kıvılcım ve Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Girgin’i ziyaret etti.Şeker, çalışmalarından ve mücadelesinden dolayı Girgin’i tebrik etti.Girgin’in başarısının örnek alınması gerektiğini ifade eden Şeker, mesleğini halen severek yerine getiren Girgin’e teşekkür etti.Konuşmaların ardından Şeker tarafından Girgin’e plaket verildi.

Hayvancılık ve su ürünleri değerlendirildi

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Tarımsal Üretim Planlaması çerçevesinde ’Hayvancılık ve Su Ürünleri’ konusunda toplantı gerçekleştirildi.


İl Müdürü Özkan Parlak’ın idaresinde gerçekleştirilen toplantıda Hayvancılık ve Su Ürünleri değerlendirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan açıklamada: “İklim değişikliği ve su azlığından dolayı ülkemizin gıda arz güvenliğini korumak ve sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılık için suyu merkeze alan bir üretim planlaması çalışmaları devam ediyor. Bakanlığımız tarafından 5 Nisan 2023 tarihinde yasalaşan ve 14 Eylül 2023 tarihinde Resmi Gazetede Yönetmeliği yayınlanan Tarımsal Üretim Planlamasının ülkemiz üreticilerime hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye yüzyılı, üretimin ve üreticinin yüzyılı olacak” denildi.

Hayvancılık ve su ürünleri değerlendirildi

Main Menu