28.11.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarımsal amaçlı örgütler derecelendirilecek

Tarımsal amaçlı örgütler derecelendirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan Tarımsal Amaçlı Örgütlerin Derecelendirilmesine İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle tarımsal amaçlı örgütlerin, Bakanlık tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde derecelendirmesine ilişkin esaslar belirlendi.

Tarımsal amaçlı kooperatifler, tarımsal üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri, derecelendirme kapsamına alınırken derecelendirme komisyonu, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü personelinden oluşacak.

Başvuru yapanlardan “60 ve üzeri puan” alanlar, “Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi” almaya hak kazanacak. 60 ve üzeri puan alanlar, tarımsal desteklemelerde ayrıcalık, faiz indirimi, organizasyonlara davet, karar alma süreçlerine katılım gibi imkanlardan yararlanabilecekler.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, tarımsal amaçlı örgütler 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihlerinde Bakanlık internet sitesinde yer alan linkten veya e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Çankırı'da "13. Tarım Orman ve İnsan" fotoğraf sergisi açıldı

 Çankırı'da "13. Tarım Orman ve İnsan" fotoğraf sergisi açıldı

Çankırı’da Tarım ve Orman Bakanlığının organize ettiği “13. Tarım Orman ve İnsan” fotoğraf sergisi açıldı.

Bakanlığın tarıma dikkati çekmek amacıyla düzenlediği sergi, kentteki bir alışveriş merkezinde sanatseverlerle buluştu.

Sergide, 81 ilde çekilen ve dereceye girmiş tarım, orman, hayvancılık ile günlük yaşama dair fotoğraflar yer alıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hüseyin Düzgün, açılışta yaptığı konuşmada, sergi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Düzenlenen yarışmaya 6 ayrı kategoride 6 bin 400 civarında fotoğrafın katıldığını belirten Düzgün, “Aralarında uzman fotoğrafçıların da bulunduğu jüri tarafından, gönderilen fotoğraflar değerlendiriliyor. Dereceye giren fotoğraflar 81 ilde belli günlerde vatandaşa sunulmak üzere illere gönderiliyor. Burada 2 gün bulunacak, daha sonra Kastamonu’ya göndereceğiz. Karadeniz Bölgesi’ni dolaşmış olacak.” diye konuştu.

Törende, Vali Mustafa Fırat Taşolar’a çilek toplarken çekilen fotoğrafı hediye edildi.

Programa, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Tarıma faiz darbesi!

Bu faiz yükü ile çiftçinin üretim yapması imkânsız hale gelirken, değişen faiz çiftçiye de bildirilmiyor. Tarım Kredi’de yüzde kaç faizle kredi kullandığını bilmeyen çiftçiler, yakın bir gelecekte yüksek faizden dolayı icralık duruma gelecek.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 40’a çıkarmasının ardından çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerinde tarımsal kredi faiz oranları da yüzde 58’e çıkarıldı. Faizler yüzde 60’a dayanırken, yüksek faiz de çiftçiden saklanıyor. Daha önce faiz oranları değiştiğinde Merkez Birliği’nden kooperatifleri bilgilendirmek için genelge gönderilirken, mevcut durumda hiçbir genelge gönderilmeyerek, faiz oranları doğrudan merkezden girilmeye başlandı. Kooperatif çalışanları bile faiz oranlarını bilmezken, çiftçi kullandığı kredinin faiz oranını kredi borcunu ödemeye gittiğinde haberdar olacak.


Ziraat Bankası, çiftçiye tarımsal krediyi yüzde 19 faizle kullandırırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinde faizlerin yüzde 58’e çıkması çiftçi açısından yaşanan felaketi gözler önüne seriyor.

MİLLÎ GAZETE, TARIM KREDİ’DEKİ FAİZ SOYGUNUNU 2018 YILINDA ORTAYA ÇIKARMIŞTI!
Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiden mevcut tarımsal kredi faizinin dışında bir de kaynak kullanım ücreti adı altında ayrı bir faiz daha alınıyor. Faizlerin düşük olduğu dönemde kaynak kullanım ücreti adı altında alınan faiz göze batmazken, faizlerin yükseldiği dönemde ise çiftçiye büyük bir darbe vuruyor.

Millî Gazete, çiftçiden kaynak kullanım ücreti adı altında alınan yüksek faiz sorunun 2018 yılında ortaya çıkararak, buradaki haksızlığın ortadan kaldırılması için yetkilileri göreve davet etmişti.

Kaynak kullanım ücreti adı altında çiftçiden alınan ikinci faiz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ziraat Bankası’ndan ticari faiz oranıyla kullandığı finansmandan kaynaklanıyor. Ziraat Bankasından ticari faiz oranıyla finansman temin eden Tarım Kredi Kooperatifleri, kendi ortaklarına da tarımsal kredileri ticari faiz oranıyla kullandırmak durumunda kalıyor.

KANUNSUZ FAİZİ ORTAYA ÇIKARDIĞI İÇİN MİLLÎ GAZETE HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!
Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ziraat Bankası’nda ticari faiz oranıyla finansman sağlanması Hüseyin Aydın’ın banka genel müdürü olduğu dönemde başlamıştı. Hüseyin Aydın, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olmadığını gerekçe göstererek, Tarım Kredi Kooperatiflerine ticari faiz oranıyla finansman sağlamıştı.

Kaynak kullanım ücreti adı altında çiftçiden alınan ikinci bir faiz skandalı çiftçinin yüksek faiz ile nasıl soyulduğunu ortaya koyarken, Hüseyin Aydın’ın banka genel müdürü olduğu dönemde bu sorunu çözmek yerine bu skandalı ortaya çıkardığı için Millî Gazete hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması dikkat çekmişti.

HÜSEYİN AYDIN, TARIM KREDİ’DE İKİ YILDIR GENEL MÜDÜRLÜK YAPIYOR
Banka Genel Müdürü olduğu dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olmadığını iddia ederek kanunsuz faiz haberlerinden dolayı Millî Gazete hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Hüseyin Aydın, Tarım Kredi Genel Müdürü olduktan sonra görev yaptığı kurumun Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu öğrendi. Konuşmalarında da Tarım Kredi’nin Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olduğunu vurgulamaya başladı.

FAİZ SOYGUNU HALEN DEVAM EDİYOR!
Hüseyin Aydın, genel müdür olduktan sonra Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olduğunu öğrense de banka genel müdürlüğü döneminde kendisinin başlattığı ticari faiz oranıyla borçlanma uygulamasının halen devam etmesi dikkat çekiyor.

Tarımsal Kredi’yi, Ziraat Bankası’ndan yüzde 19 faizle ile kullanan çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinde yüzde 58 faizle kullanması, yaşanan vurgunu gözler önüne koyarken, Tarım Kredi Kooperatifi yönetiminin faiz vurgununu ortadan kaldırmak için hiçbir çalışma yapmaması da manidar bulunuyor.

Tarıma elverişli alanlarda yapılaşmadan vazgeçilmeli

Tarıma elverişli alanlarda yapılaşmadan vazgeçilmeli

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen GROWTECH ANTALYA fuarı kapsamında gerçekleşen, ‘İklim Demleniyor’ başlıklı panelde iklim değişikliğinin ülkemize ve tarım sektörüne olan etkileri masaya yatırıldı.İklim Gazetecisi Yasemin Mıstıkoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelin konuğu Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Dr. Mikdat Kadıoğlu oldu. Tarıma elverişli alanlarda yapılaşmadan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Kadıoğlu, meteorolojinin sağladığı verilerin sürdürülebilirlik için tarımsal planlamada kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Yağış ve doludan etkilenen tarım arazilerinde kontroller başladı

Aydın’ın Didim ilçesinde sahaya inen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu etkili olan sağanak ve dolu yağışından olumsuz etkilenen tarım arazilerinde kontrol gerçekleştirdi.

Yağış ve doludan etkilenen tarım arazilerinde kontroller başladı

Aydın genelinde olduğu gibi Didim ilçesinde de etkili olan fırtına, sağanak ve dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi. İlçe genelindeki bazı mahallelerde su baskınları yaşanırken, tarım arazileri de sağanak ve dolu yağışı sebebiyle zarar gördü. Üreticilerin zararlarının tespit edilmesi ve raporunun oluşturulması için harekete geçen Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sahaya inerek arazilerde kontrol gerçekleştirdi. Kontrollerin ardından hasarın boyutu hazırlanacak rapor sonrasında belli olacak.

Yağış ve doludan etkilenen tarım arazilerinde kontroller başladı

İlk kadın tarımsal kalkınma kooperatifi faaliyete geçiyor

Kadın 7 kurucu ortağın bir araya gelerek oluşturulacak olan kooperatifin Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü teknik personelince etüt çalışması yapıldı. Kurulacak olan Düzce Konaklı Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın emeğinin değerlendirildiği ve kadın kooperatifi olması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan ilk kadın kooperatifidir.

32 adet elektronik sigara ele geçirildi

Düzce Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun Bakanlık bünyesinde kurulacak olan ilk kadın kooperatifinin bölgesel kalkınmaya ve dezavantajlı bölgelerin gelişmesine önemli faydalar sunacağını bu sosyal girişimin desteklenmesi, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan güçlenmesine yardımcı olurken, yerel ekonomilerin sürdürülebilirliğinin sağlanacağını belirtti.

 

Main Menu