16.10.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Karaman'da iki kardeş tarım ilacından zehirlendi

Karaman'da iki kardeş tarım ilacından zehirlendi

Merkeze bağlı Göztepe yolunda bulunan bir elma bahçesinde Mehmet A. ile kardeşi Muammer A. ilaçlama yaptıkları sırada zehirlendi.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

Ambulanslarla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan kardeşlerden Mehmet A’nın hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Polis ekipleri, bahçede ve ilaçlamada kullanılan malzemede inceleme yaptı.

Kadın çiftçilere 21 yılda 15 milyar lira destek

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle 100 kadın çiftçinin katılımıyla ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ etkinliği düzenledi.

Tarımda kadının etkinliği artıyor
Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal iş gücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmakta. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlar üstlenmekte.


Tarım ve Orman Müdürlüğü Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle 100 kadın çiftçi ile Beyköy Belediyesi’nin tesisinde Vali Selçuk Aslan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç, Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun ve protokol üyelerinin katılımıyla etkinlik gerçekleştirildi.


Düzce Valisi Selçuk Aslan kadının değdiği yerde bereket olduğunu belirterek “Bir toplum iki cinsiyetten oluşuyor erkekler ve kadınlar. Bunlar ellerimiz gibidir birbirine kavuştuğu zaman ses çıkartırlar. Tek bir cinsiyetle ne insan nesli doğup büyüyebilir ne tarım ne tabiat ne sanayi tam olabilir. Bütün her şey eksik kalır. İlimiz geneline baktığımızda 28 bin 921 kayıtlı çiftçimizden 5 bin 956’sının kadın olmasının artık kadının sahaya çıktığının bir resmidir. O yüzden kadının değdiği yerde bereket vardır. Kadın elinin değmesi ile tarımda bereketin artacağını düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.


Bu bölgenin kadınlarının farklı kültürlere sahip olduğunu söyleyen Milletvekili Ayşe Keşir, “Ben de bu bölgenin çiftçi ailesi çocuğuyum, babam bu bölgenin Kavakbıçkı Köyünden, o yüzden benim bölgeme hoş geldiniz diyorum. Düzce tarihi itibariyle Osmanlı zamanında İstanbul gibi büyükşehirlere tarım ürünleri gönderen bir yer olmuştur ve hala bu bereketli topraklardan semt pazarlarına ve diğer illere sizlerin emeğiyle ürünler gitmektedir. Bu vesileyle tüm kadın çiftçilerimize emekleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

‘Kadınlar yaptığı işe yüreğini veriyor‘


Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun ise kadınların tarımda görünmez kahramanlar olduğunu söyleyerek “Eşsiz bir bağımsızlık mücadelesinin vücut bulmuş adı olan Cumhuriyetimiz 100. yılına girdi. Bizlerde bu yılın coşkulu kutlamalarına bugünden geleceğe miras olan tarımın temel güç kaynağı ve emektarları olan sizlerle katılarak, 100. yılımızı 100 kadın çiftçi ile taçlandırmak istedik. Her yıl kutlanan Dünya Çiftçi Kadınlar Günü, kadının kırsal alanlardaki kritik rolünün takdir edilmesi amacını taşır. Kadınlar tarımın görünmez kahramanıdır. Üretime katkı sağlayarak ülkenin gıda güvencesinin teminidir. Tarımda çalışanların hemen hemen yarıya yakınını da kadındır ve bugün geldiğimiz noktada kadınlarımız artık üretici, girişimci, işveren, istihdam sağlayan, işinin patronu konumuna gelmiştir. Kadınlarımız yaptığı işe yüreğini veriyor, kendini adıyor. Toprağı emekleri ile bereketlendiren, şefkatleri ile işleyen tüm Kadın Çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun” diye konuştu.


Etkinlik kadın çiftçilere hazırlanan küçük hediyelerin takdimi, ikram ve Türk Sanat Müziği konseri ile sona erdi.

 

Vali Çiftçi başkanlığında toplandılar

Vali Çiftçi başkanlığında toplandılar

Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet toplantısı Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi başkanlığında yapıldı.

Şeyma TAHİR/Pusula

Toplantıya, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, TEİAŞ Bölge Müdürü Yakup Albayrak ve müteşebbis heyet üyeleri katıldı.

OSB Müdürü Fırat Karakaya, yapılan çalışmalar hakkında heyete, bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra gündemdeki konular değerlendirilerek karar altına alındı.

Evlerinin önüne kurdukları tropikal meyve bahçesi gelir kapıları oldu

Evlerinin önüne kurdukları tropikal meyve bahçesi gelir kapıları oldu

Adana’da yaşayan Duran ve Çiğdem Al çifti, ek gelir olması amacıyla evlerinin önündeki 400 metrekare alanı tropikal meyve bahçesine dönüştürdü.

Babasının işi nedeniyle 17 yaşında Ankara’dan Suudi Arabistan’a giden Çiğdem Al (44) burada tanıştığı mobilya ustası Duran Al ile evlendi.

Al çifti, 2018’de yurda dönerek Sarıçam ilçesi Suluca Mahallesi’nde aileden kalan evde yaşamaya başladı.

Duran Al (54) kardeşinin yönlendirmesiyle evinin önündeki 400 metrekarelik arsayı bahçeye dönüştürerek 65 kök çarkıfelek meyvesi fidesi dikti. Eşine destek olmak için bahçede çalışmaya başlayan Çiğdem Al da yetiştirdikleri ürünle ilgili sürekli araştırma yaptı.

Kısa sürede işin inceliklerini öğrenen, bahçenin bakımından meyvenin toplanmasına kadar hemen her şeyiyle çoğu zaman tek başına ilgilenmeye başlayan kadın üretici ilk hasatta 2 ton ürün aldı.

Al, AA muhabirine, eşinin emekli maaşı ve birikimiyle geçinirken “Hazıra dağ dayanmaz.” düşüncesi ile çeşitli iş kollarında araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Kendisinin kantaron yağı üretirken eşinin de çarkıfelek bahçesi kurduğunu anlatan Al, “Artık her şeyimiz, gelir kaynağımız bu bahçemiz oldu. Bir çocuğa nasıl bakılır o şekilde bahçeye bakıyoruz.” dedi.

İlk hasatta 2 tondan fazla ürün aldıkları bahçeyi büyütmeyi hedeflediklerini aktaran Al şöyle konuştu:

“Biz bu kadar üretimle yerimizde kalmak istemiyoruz. İkinci hasadımızdan sonra Allah nasip ederse ekim alanını 5 dönüme kadar büyütmek istiyoruz. Devletin kadın çiftçi, üreticilere desteği olduğunu duyuyorum. Bu desteklerden bize de nasip olursa bu işi büyüterek kendimizin ve çevremizin ekonomisine daha güzel katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.”

– Tozlaşma için aldığı kovandan bal üretimine başladı

Bahçeyi kurdukları dönemde çiçeklerin tozlaşması için bir arı kovanı yerleştirdiklerini anlatan Al, “Arı oğul verdi, önce iki sonra üç kovan sahibi olduk. Bu kovanlardan bal elde ettik, satışını yaptık. Bunlar bizi daha çok mutlu etti.” ifadesini kullandı.

Duran Al da bahçeyi kurduktan sonra kendisi dışarda olduğu dönemde bakımını yapması için eşine işin inceliklerini öğrettiğini söyledi.

Eşinin de araştırıp daha çok bilgi sahibi olduğunu anlatan Al, “Öğrendikten sonra eşim yükümü hafifletti. Bakımda bana yardımcı oluyor. Bahçeyi tamamen ona bıraktım, devrettim.” dedi.

Tarım öğrencileri mantar üretimini inceledi

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarım alanında eğitim gören öğrenciler kültür mantarı üretim tesisini inceledi.

Tarım öğrencileri mantar üretimini inceledi
Düzce’de tarım alanında eğitim veren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarım alanı öğrencileri ile Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından Merkez Gündolaması köyünde iyi tarım uygulamaları ile kültür mantarı üretimi yapan firmaya teknik gezi düzenlendi. İşletme sahibi Şerif Ali Veli tarafından öğrencilere mantar üretiminin aşamaları hakkında bilgi verildi. Okulda üretim tekniklerini teorik olarak öğrenen öğrenciler mantar üretimini uygulamalı olarak da gördü.

Tarım ve Orman Müdürlüğü hakkında bilgi aldılar

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri sonrasında ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü Esra Uzun’dan çalışma faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Esra Uzun geleceğin tarımcılarına “Müdürlüğümüzün faaliyet alanı çok geniş olup tarım deyince sadece bitkisel üretim değil bunun yanında hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, kırsal kalkınma yatırımları, çiftçi eğitimleri ve gıda güvenliği gibi konuları da içine almaktadır. Gelecekte sizleri de çalışma arkadaşımız olarak görmekten büyük mutluluk duyarım” dedi.


Su verimliliği seferberliği dahilinde suyun verimli kullanılması konusunda bilgi verildikten sonra etkinlik sona erdi.

 

Tarım öğrencileri mantar üretimini inceledi

Tarımda kadının etkinliği artıyor

Ailece tarım makinasının altına kaldılar: 1 ölü

Bursa’da Sungurpaşa Mahallesi’nde, 81 yaşındaki Mehmet, 79 yaşındaki eşi Şerife ve oğulları İbrahim Ethem Mehmet Zengin, yabani otları toplamak için traktörün arkasına bağlı olan tarım makinesini kullanmaya başladı. Fakat traktör, beklenmedik bir şekilde hareket edince yaşlı çift ile oğulları tarım makinesinin altında sıkıştılar.


Durumun hemen bildirilmesi üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Şerife Zengin’in yaşamını yitirdiğini tespit etti. Yaralanan baba ile oğul ise sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Türkiye'nin ilk güneş takip sistemli tarım GES'i açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Türkiye’nin ilk güneş takip sistemli tarım arazisi üzerine kurulu güneş enerjisi santrali (GES) Ayaş Tarım GES’in örnek ve önemli bir proje olduğunu, benzer projelerin Bursa ve Kayseri’de de hayata geçirileceğini bildirdi.

Dönmez, Ayaş Tarım GES’in açılışında yaptığı konuşmada, tarım alanlarının Türkiye için oldukça kıymetli olduğunu, söz konusu projenin başarılı olması halinde, Ayaş’taki diğer çiftçilerin de bundan faydalanacağını söyledi.

Benzer projelere Bakanlığın destek vermeye devam edeceğini belirten Dönmez, “ODTÜ-GÜNAM tarafından yürütülen bu proje, üniversite, sanayi ve tarım odaklı olması açısından güzel ve önemli bir proje. Kayseri’de ve Bursa’da da benzer tarım GES projeleri olacak. Türkiye’de girişimci ekosistemi var. Akademi ve girişimci kabiliyeti yüksek. Bölgede örnek bir ülke. Bu özelliklere sahip insanları bir araya getirmek bizim görevimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, bu tarz projelerin artması ile finansman olanaklarının da yaygınlaşacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hayalimde gençlerin, nitelikli çocukların kırsalda çalışması var. Her şeyi babadan dededen kalan yöntemlerle basit şekilde yaparsak biz bunu maliyetlerle kurtaramayız, teknolojiyi kullanmamız lazım. Bunları büyütecekler. Yazılımlarla veriyi kontrol edecekler. İki tane Kayseri’de ve bir tane de Bursa’da Tarım GES projeleri olacak. Tarım GES’ler yaygınlaştığı müddetçe desteğimiz artacak. Ankara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB ile desteklerimiz artacak. Özellikle yeşil dönüşüm konusunda uluslararası fonlar fazla. Düşük faizli uygun vadeli kredilerin peşindeyiz. Biz devlet olarak bu yükün bir kısmını absorbe ediyoruz. Benzer projeler yaygınlaştıkça finansman da kolaylaşacak.”

ODTÜ Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ODTÜ-GÜNAM) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan da bu yıl GÜNAM’ın 15. yılına girdiğini belirterek, GÜNAM’ın en büyük hedefinin hücre teknolojisinin geliştirilmesi olduğunu söyledi.

 

GÜNAM içinde modül teknolojileri birimi oluşturulduğunu dile getiren Turan, “Bu birimimiz çok büyük başarı kazandı. Fotovoltaik (PV) sistemler büyük santrallerde kullanılıyor. Herkese PV sistemlerini anlattık. Herkes bu konuda ikna oldu. Bundan sonra yeni bir dönem var. Her yere PV çalışmaları yapmak istiyoruz. Örneğin yüzer PV sistemleri yaygınlaşıyor. Ankara’da bir yüzer güneş enerjisi projesi yapılıyor. Panellerin araçlara entegrasyonu mümkün, binalara entegrasyonu da yapılıyor. Tüm bunlar bizi merkez olarak heyecanlandırıyor. Bu gelişmeler faaliyet alanlarımızın gelişmesine katkı sunuyor. Performansımızı artırıyor. ” diye konuştu.

“AKA OLARAK 1141 PROJE DESTEKLEDİK”

Ankara Kalkınma Ajansı (AKA) Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, AKA’nın bölgesel kalkınmadan sorumlu 26 kalkınma ajansından biri olduğunu ve temel görevlerinden birinin kurumlar arası iş birliği alanlarının genişletilmesi olduğunu anlattı.

Doğrukök, Ayaş Tarım GES’in AKA tarafından desteklenen en büyük projelerden biri olduğunu belirterek, “Ajans olarak sürdürülebilir kalkınma gündemimizde bulunuyor. Ekonomik büyüme çevresel ve sosyal kalkınma ile gerçekleşiyor. AKA olarak kuruluştan bu yana 1141 proje destekledik. 2023 itibarıyla 1,1 milyar lira destek verildi. Projelerin toplam tutarı eş finansman ile 2,4 milyar liraya ulaştı.” ifadelerini kullandı.

ODTÜ -GÜNAM Modül Teknolojileri Birim Koordinatörü Doç Dr. Talat Özden de 30 Haziran itibarıyla Tarım GES tesisin tamamlandığını, arazide ise şu ana kadar salatalık, domates, havuç, kırmızı lahana, biber, ıspanak gibi bir çok sebzenin yetiştirildiğini söyledi.

 

Özden, ODTÜ- GÜNAM olarak söz konusu Tarım GES projesinde hedeflerinden birinin veri seti oluşturmak olduğunu ifade ederek, “Bu bizim için çok önemi. Tarım GES tasarım metodolojisini belirleyecek doğru veri setini oluşturmaya çalışacağız. Bu proje bizim için güzel bir kaldıraç noktası oldu. Hem cesaretlendik hem de bir çok yeniliği öğrenince, literatüre de hakim olunca bir çok proje yazdık.” dedi.

AYAŞ TARIM GES’TE ÇİFT YÜZLÜ PANELLER KULLANILDI

Ayaş Tarım GES’te yükseltilmiş fotovoltaik (PV) güneş panelleri yardımıyla enerji üretimi ve tarımsal faaliyetlerin eş zamanlı yürütülmesi amaçlanıyor.

Toplam 122 kilovat pik (kWp) kurulu güce sahip paneller kullanılarak donatılmış arazide çift yüzlü (bifacial) panel teknolojisinden faydalanıldı. Santral yüksekliği 3,5 metre, panellerin konumlandırılması ise doğu-batı yönelimli, tek eksenli ve güneş takibi olacak şekilde tasarlandı.

Şekerbank, Üreten Anadolu Çiftçi Buluşmalarıyla üreticiye rehber olmaya devam ediyor

Şekerbank, geçen yıl başlattığı Türkiye’nin karış karış gezildiği ‘Üreten Anadolu Çiftçi Buluşmaları’ projesiyle kırsal bölgeleri ziyaret ederek üreticilerle bir araya gelmeye devam ediyor.

Şekerbank’tan yapılan açıklamaya göre, üreticilerin finansal okuryazarlık düzeyini artırırken, kaynakların etkin kullanılarak tarımda geleneksel yöntemlerin yanı sıra dijitalleşmenin de önemi konusunda üreticiyi bilinçlendirmeyi hedefleyen proje ile üreticilerin düzenli gelir elde ederek ülke ekonomisine de katkı sağlamaları hedefleniyor.

Proje kapsamında, 2022 Ağustos ayından bu yana, Türkiye’nin dört bir yanında 280 köyde 20 binden fazla üreticiye ulaşan Şekerbank, gelecek 3 ay içinde 130 köye daha giderek yaklaşık 12 bin çiftçiye daha ulaşacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şekerbank KOBİ, Perakende ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay Kumoğlu, kırsal kalkınma ve sürdürülebilirlik misyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan ‘Üreten Anadolu Çiftçi Buluşmaları’ ile üreticilerle bir araya gelmeye devam ettiklerini belirterek, ‘2022 yılında başlattığımız önümüzdeki 3 ayda da gerçekleştireceğimiz buluşmalarla birlikte 2023 yılı sonunda toplam 32 bin üreticiye daha ulaşmış olacağız.

Anadolu’da çiftçilerimizin faaliyetlerini daha verimli bir şekilde devam ettirmeleri bizim temel amacımız. Bunun için Türkiye’yi karış karış gezerek çiftçilerimizle buluştuğumuz bu proje ile üretimin temeli olan tarım sektörüne katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Main Menu