26.09.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarım arazilerinin imara açılmasını haber yapan SÖZCÜ muhabirine soruşturma

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Malatya’da en çok hasarın oluştuğu bölgelerden biri olan Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesi’ndeki evlerin ağır hasar almasının ardından, 25 Şubat’ta SÖZCÜ Gazetesi Muhabiri Evren Demirdaş, konuyu gündeme getirmişti. 25 Şubat 2023 tarihinde SÖZCÜ’nün internet sitesinde yayımlanan ‘Tarım alanını imara açıp binalar dikmişlerdi… O binalar depremde kullanılmaz hale geldi’ başlıklı haberin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dönemin belediye başkanı Hüseyin Cemal Akın tarafından suç duyurusunda bulunulduğu ve Demirdaş hakkında ‘kamu görevlisine haksız suç isnadı, hakaret ve iftira’ gerekçesi ile soruşturma açıldığı öğrenildi.

“HAFTAYA İFADE VERMEYE GİDECEĞİM”

Evren Demirdaş, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

* “6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri de Malatya’ydı. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesinde tarım arazileri ve kayısı bahçeleri imara açılması sonrasında oralara inşa edilen milyonluk daire deprem sonrasında ağır hasar aldı ve kullanılmaz hale geldi. Olay sonrasında 25 Şubat’ta ‘Tarım Alanını İmara Açıp Bina Dikmişlerdi.. O binalar depremde kullanılmaz hale geldi’ başlıklı haberimin ardından bu haberle ilgili İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten ile yetkili isim olarak görüştüm.


* Bedir Bey Bostanbaşı’ndaki tarım arazilerinin ve kayısı bahçelerinin Ak Partili belediye başkanları döneminde imara açıldığını ve burayı imara açanlar arasında Malatya eski belediye başkanı Hüseyin Cemal Akın’ın da olduğunu ileri sürmüştü. Özten’in açıklamalarının ardından konunun muhatabı olan Hüseyin Cemal Akın’ı aradım ve iddiaları kendisine sordum ancak kendisi olayları, açıklamalarının yazılmamasını istedi. Cemal Akın bey, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ‘kamu görevlisine haksız suç isnadı, hakaret ve iftira’ hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Durum avukatlarım aracılığıyla bana iletildi ve ben büyük bir ihtimalle bu hafta savcılığa ifade vermeye gideceğim.

“GAZETECİLERİ HEDEF GÖSTERMEYE ÇALIŞMASI NE KADAR DOĞRU?”

* Şimdi şöyle bir durum var; Malatya herkesin bildiği Türkiye’deki tüm gazetecilerin bildiği bir bölge ve gerçekten de o bölgede tarım arazilerine yapılmış binalar mevcut. Bu binaların son durumu da herkes tarafından biliniyor, ancak buna rağmen bir belediye başkanının, sırf kendisini kurtarmak amacıyla bir gazeteciyi hedef göstererek suç duyurusunda bulunması ne kadar doğru? Bu tartışılır.

* Tabii ki Türkiye bir hukuk devletidir. Kendisi de hukuka uygun bir şekilde hakkımda suç duyurusunda bulunmuştur. Ancak keşke bu iddialara, kendisinin oradaki tarım arazilerine kayıtlı bahçelerini imara açıp açmadığına dair iddialara cevap verseydi ve hatta bunu görseydi daha iyi olurdu. Sayın Akın bu iddiaları cevaplamak yerine, bu konuyu gündeme getiren gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunarak kendisini aklamaya çalışmıştır.

* Yakında bu konuyla ilgili de kovuşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek. Bu süreçten sonra da eğer kovuşturmaya gerek olmadığı takdirde, herhangi bir ceza almadığım takdirde, ben de kendisi hakkında manevi tazminat davası açacağımı buradan bildiriyorum.” (ANKA)

 

Vize Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarla günü etkinliği düzenlendi

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Vizeli Balkız Projesi’ kapsamında Develi köyünde yerli ve milli balkabağı çeşitlerinin hasadı yapıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü, projenin önemini vurgulayarak tarıma katkı sunan herkese teşekkür etti.

Vize Tarım ve Orman Müdürlüğünce tarla günü etkinliği düzenlendi.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Vizeli Balkız Projesi” kapsamında yerli ve milli balkabağı çeşitlerinin üretildiği Develi köyünde oluşturulan deneme sahasında bal kabağı hasadı yapıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeynep Şeyda Gürsu, konuşmasında, proje kapsamında ilçede üretilen bal kabağı çeşitlilerini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

“Vizeli Balkız Projesi”ni önemsediklerini ifade eden Gürsu, proje sayesinde kadın çiftçilerin de farklı ürünler üreterek piyasaya sürdüğünü kaydetti.

Gürsu, tarımın önemli bir sektör olduğunu vurgulayıp tarıma katkı sunan herkese teşekkür etti.

Tarla günü etkinliğine, AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ahmet Duman, Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Gürbüz ve üreticiler katıldı.

‘Kırmızı altın’ 5 bin tarım işçisinin geçim kaynağı oldu!

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, hasadı büyük ölçüde tamamlanan kırmızı biberin çöplerinden temizlenerek, tesislerde kurutulup pul biber haline getirilmesi için 5 bin kişi çalışıyor. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, ilçe ekonomisine katkı sağlayan pul biber üretiminde 5 bin tarım işçisinin görev aldığını söyledi

 

‘Kırmızı altın’ 5 bin tarım işçisinin geçim kaynağı oldu

Tarım Kredi ilk akıllı marketini açtı

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım Kredi Kooperatif Market, mağaza konseptlerine bir yenisini daha ekleyerek dijital dönüşüm ve “sıfır atık” için yol haritasını belirledi.

Çiftçilerin kaliteli ve doğal ürünlerini, fabrikalarında ve iş ortaklarıyla ülkenin yerli ve milli markaları haline getirip tüketicileriyle buluşturmaya devam eden Tarım Kredi Kooperatif Market, ilk akıllı marketini Ankara’nın Eryaman semtinde açtı.

Markette, teknolojik yeniliklerden yararlanılarak satış alanlarında verimlilik artırılırken tüketiciler için ferah, hijyenik mağaza atmosferi de oluşturuluyor, keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilmeleri sağlanıyor.

Akıllı markette kullanılan “Verimli Enerji Yönetimi Sistemi”yle, soğutucu dolaplardaki anlık analizler doğrultusunda enerjiden tasarruf elde ediliyor, soğuk zincirin bozulmasıyla ürünlerde yaşanabilecek israfın önüne geçiliyor, müşterilerin her zaman güvenli gıdaya ulaşmalarına olanak tanınıyor.

Kasiyersiz kolay kasa ve kayar raf sistemi

Akıllı markette kağıt etiket yerine elektronik etiketler kullanılıyor. Böylece mağaza çalışanları müşterilere daha fazla zaman ayırıyor, raftaki ürün fiyatı ne ise kasada da aynısının görülmesi ve kampanyalı ürünlerin kolaylıkla fark edilmesi sağlanıyor.

“Kasiyersiz kolay kasa” ile müşteriler satın aldıkları ürünlerin ödemesini sıra beklemeden kolaylıkla yapabiliyorlar.

Müşterilerin alışverişlerini kolaylaştırmaya yönelik yenilikler arasında “kayar raf sistemi” de yer alıyor. Sistem sayesinde rafın arka bölümlerinde kalan ürün öne doğru geliyor. Böylece müşteriler, raf arasına ulaşmaya çalışmadan ürünlere kolaylıkla erişebiliyor.

GES arazisinde hayvancılık dönemi... Karapınar GES’in altında biten otlar hayvancılığa açıldı

GES arazisinde hayvancılık dönemi... Karapınar GES’in altında biten otlar hayvancılığa açıldı

EKONOMİK büyüme devam ediyor, enerji ihtiyacı artıyor. Yenilenebilir enerji alanında yapılan her yatırım stratejik öneme sahip. Türkiye’de de güneş ve rüzgâr alanında yapılan yatırımlar gittikçe büyüyor. Bu yatırımlardan biri de Kalyon Enerji tarafından Konya’nın Karapınar ilçesinde hayata geçirildi. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde alana kurulan 3.5 milyon adet panelden oluşan güneş enerjisi santralı (GES) projesi önemli bir adım attı. Aynı zamanda dünyanın en büyük yekpare GES’lerinden biri olan Karapınar’daki bu santral daha önce göl olan ve son yıllarda mera olarak kullanılan bir bölgeye inşa edilmişti.

‘KOYUN SAYISI ARTACAK’

Şu anda 2 milyon nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip olan bu santralda yeni bir sürdürülebilirlik projesine imza atılıyor. Bir grup basın mensubuna santralı gezdiren Kalyon Enerji CEO’su Dr. Murtaza Ata, “Burası yürüyerek gezilemeyecek kadar büyük bir arazi. Santral kurulmadan önce çok fazla otlatma baskısı altında kalmış. Aynı zamanda da oldukça kurak bir alan” dedi. Alanın Türkiye’nin en verimsiz bölgelerinden biri olduğunu belirten Ata, yeni projeyi şöyle anlattı: “Panellerin kurulmasıyla alanda oluşan gölge sayesinde otlar arttı. Panellerin altı çeşit çeşit otlarla doldu. Şimdi ‘Otlatma Pilot Uygulaması’ ile alana kademeli olarak koyunları almaya başladık. Çobanlar zahmetsiz otlatma ile maliyetlerden kurtuluyor biz de otları temizlemek için ekstra bir çaba göstermemiş oluyoruz. Koyun sayısını artıracağız. Projenin örnek olmasını GES’lerin hayvancılıkla birlikte yürütülebileceğini göstermek istiyoruz.”

EKONOMİK büyüme devam ediyor, enerji ihtiyacı artıyor. Yenilenebilir enerji alanında yapılan her yatırım stratejik öneme sahip. Türkiye’de de güneş ve rüzgâr alanında yapılan yatırımlar gittikçe büyüyor. Bu yatırımlardan biri de Kalyon Enerji tarafından Konya’nın Karapınar ilçesinde hayata geçirildi. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde alana kurulan 3.5 milyon adet panelden oluşan güneş enerjisi santralı (GES) projesi önemli bir adım attı. Aynı zamanda dünyanın en büyük yekpare GES’lerinden biri olan Karapınar’daki bu santral daha önce göl olan ve son yıllarda mera olarak kullanılan bir bölgeye inşa edilmişti.


‘KOYUN SAYISI ARTACAK’

Şu anda 2 milyon nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip olan bu santralda yeni bir sürdürülebilirlik projesine imza atılıyor. Bir grup basın mensubuna santralı gezdiren Kalyon Enerji CEO’su Dr. Murtaza Ata, “Burası yürüyerek gezilemeyecek kadar büyük bir arazi. Santral kurulmadan önce çok fazla otlatma baskısı altında kalmış. Aynı zamanda da oldukça kurak bir alan” dedi. Alanın Türkiye’nin en verimsiz bölgelerinden biri olduğunu belirten Ata, yeni projeyi şöyle anlattı: “Panellerin kurulmasıyla alanda oluşan gölge sayesinde otlar arttı. Panellerin altı çeşit çeşit otlarla doldu. Şimdi ‘Otlatma Pilot Uygulaması’ ile alana kademeli olarak koyunları almaya başladık. Çobanlar zahmetsiz otlatma ile maliyetlerden kurtuluyor biz de otları temizlemek için ekstra bir çaba göstermemiş oluyoruz. Koyun sayısını artıracağız. Projenin örnek olmasını GES’lerin hayvancılıkla birlikte yürütülebileceğini göstermek istiyoruz.”

GES arazisinde hayvancılık dönemi… Karapınar GES’in altında biten otlar hayvancılığa açıldı
Yusuf Kara
‘BURADAKİ HAYVANCILIĞI TEKRAR CANLANDIRIR’

– SANTRALDAKİ projeye dahil olan ve 500 kadar koyununu her sabah alanda otlatan Yusuf Kara da gazetecilere şu bilgileri verdi: “Bu bölge çok büyük bir alan. Biz çevredeki tüm köyler koyunlarımızı burada otlatıyorduk. Santral kurulunca biraz etkilendik. Ama şu an bizim hayvanlarımıza kısmen açılması oldukça olumlu. Biz daha fazla açılmasını da istiyoruz. Köyümüzün hemen yanında bu kadar büyük bir alanın tekrar otlanmaya açılması buradaki hayvancılığı olumlu etkiler” dedi.Ayrıca Hürriyet’in sorusunu yanıtlayan ve bölgede çalışan tarım uzmanı akademisyenler ise, “Bölge uzun süre otlatma baskısı altında kalmış ve daha sonra uzun süre otlatmaya kapanmış. Şu an otların tekrar yeşermesi çok doğal ancak bunda bahsedildiği gibi panellerin olumlu etkisi yok. Aksine paneller yağışın toprağa düşüşünü etkiliyor. Ancak şu an bu santrallarda hayvancılığın yapılması oldukça faydalı” değerlendirmesinde bulundu.

Yusuf Kara
‘BURADAKİ HAYVANCILIĞI TEKRAR CANLANDIRIR’

– SANTRALDAKİ projeye dahil olan ve 500 kadar koyununu her sabah alanda otlatan Yusuf Kara da gazetecilere şu bilgileri verdi: “Bu bölge çok büyük bir alan. Biz çevredeki tüm köyler koyunlarımızı burada otlatıyorduk. Santral kurulunca biraz etkilendik. Ama şu an bizim hayvanlarımıza kısmen açılması oldukça olumlu. Biz daha fazla açılmasını da istiyoruz. Köyümüzün hemen yanında bu kadar büyük bir alanın tekrar otlanmaya açılması buradaki hayvancılığı olumlu etkiler” dedi.Ayrıca Hürriyet’in sorusunu yanıtlayan ve bölgede çalışan tarım uzmanı akademisyenler ise, “Bölge uzun süre otlatma baskısı altında kalmış ve daha sonra uzun süre otlatmaya kapanmış. Şu an otların tekrar yeşermesi çok doğal ancak bunda bahsedildiği gibi panellerin olumlu etkisi yok. Aksine paneller yağışın toprağa düşüşünü etkiliyor. Ancak şu an bu santrallarda hayvancılığın yapılması oldukça faydalı” değerlendirmesinde bulundu.

Main Menu