17.05.2023 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Tarım arazileri bilimle kazanacak

Tarım arazileri bilimle kazanacak

Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği çalışmalar yapan HEKTAŞ, çiftçilere doğru ürünü doğru uygulamayla anlatmayı hedefliyor. Bu kapsamda HEKTAŞ’ın, Bursa-Orhangazi’deki Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’da, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi’nin işbirliğiyle Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi (IMPPC2023) düzenlendi. 20 ülkeden 81 bilim insanının konuşmacı olarak katıldığı ve 600 kişinin fiziki izlediği etkinlikte dünya tarımının geleceği, sürdürülebilirlik ve yeni tarım uygulamaları ele alındı.

OECD ve FAO’nun yayımladığı son Tarımsal Görünüm Raporu’nun, gelecek 10 yılda nüfus artışına bağlı gıda tüketiminin yüzde 1.4 artacağını, gıda üretiminin de yüzde 1.1 olacağını ortaya koyduğunu belirten HEKTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ortakçıer, etkin tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekti. Ortakçıer, “Dünya nüfusunun 2050’de 9.1 milyara ulaşması bekleniyor. Etkin tedbirler alınmazsa dünyada gıda üretimi ile tüketimi arasındaki fark büyüyecek. Dünyada 5 milyar hektarlık tarım arazisinin sadece 1.5 milyar hektarında tarım yapılabiliyor. Bu da günden güne azalıyor. Önümüzdeki yıllarda tarımsal üretim yapılan alanların 1.3 milyar hektara düşmesi bekleniyor. Bu durumda dünya nüfusu 10 milyara çıktığında hepimizi neyin beklediğine odaklanmalıyız. Toprakların vasfını korumalı, biyolojik çalışmalara ağırlık vermeliyiz” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

HEKTAŞ Genel Müdürü Hakkı Zafer Terzioğlu ise konuşmasında, geliştirdikleri sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Türk çiftçisini, gerek kaynakları gerekse mahsulü verimli hale getirme konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi. Terzioğlu, “HEKTAŞ olarak tarımda sürdürülebilir verimliliği sağlayacak çalışmalara imza atıyoruz. Yarının dünyasında sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması adına üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için çalışacağız” dedi.

‘TARIM 5.0’A YÖN VERİYOR’

SON yıllarda dünyada sürdürülebilir Tarım ve gıda güvenliğiyle ilgili farkındalığın yükseldiğine dikkat çeken OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem de tarımda yenilikçi uygulamalara vurgu yaptı. Erdem, şu bilgileri verdi: “HEKTAŞ’ı yeniden konumlandırarak başladığımız çalışmalarla tarımda yenilikçi uygulamalara öncülük eden ve hayata geçiren bir şirketi ülkemize kazandırdık. Son yedi yılda geliştirdiğimiz yaklaşım ve bu doğrultudaki stratejik hamlelerimizle ‘Tarım 4.0’ dönüşümüne imza atan HEKTAŞ, bugün ulaştığı noktada ‘Tarım 5.0’a yön veriyor. Tarımın geleceği yalnız tarlalarda değil Ar-Ge merkezlerinde teknoloji ve bilimle belirleniyor. HEKTAŞ ile sadece bugünün değil geleceğin projelerini ve çiftçilerini de hazırlıyoruz. Ev sahipliğini üstlendiğimiz kongrede, alanlarında uzman bilim insanlarının bitki koruma stratejilerine yeniden yön vereceğine inanıyoruz.”

Dünyadan 81 bilim insanı tarım için Orhangazi’de buluştu

Dünyadan 81 bilim insanı tarım için Orhangazi’de buluştu

HEKTAŞ’ın, Bursa-Orhangazi’deki Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’da, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlediği 2’nci Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi başladı. Kongrede, dünya tarımının geleceği, sürdürülebilirlik ve yeni tarım uygulamaları alanında dünyanın önemli 81 bilim insanı ile ele alındı.


Dünyadan 81 bilim insanı tarım için Orhangazi’de buluştu
‘Canlıyı canlıyla koruma’ temasının öne çıktığı kongrede bilim insanları, tarımın geleceğinin bilimsel araştırma-geliştirmeye dayalı bilgide olduğunu vurguladı. Dünya nüfusu 10 milyara ulaştığında gıda ihtiyacının daha belirgin olacağına dikkat çekilen kongrede, tarımda stratejilerin gelişmesi gerektiği ve moleküler bitki korumanın bunun en önemli halkası olduğu kaydedildi.


HEKTAŞ’ın, sürdürülebilir tarımın geleceğinin tartışılacağı uluslararası ölçekte bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı, Bursa Orhangazi’deki Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’da bugün başlayan 2’nci Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi (IMPPC2023) ayın 18’ine kadar devam edecek. 20 ülkeden 81 bilim insanının davetli konuşmacı olarak katıldığı dört gün sürecek etkinliğin açılışını kongrenin ev sahibi olarak OYAK Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektörü Grup Başkanı ve HEKTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Levent Ortakçıer yaptı. Kongrenin açılış dersini ise 2006 yılında RNA etkileşimi üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Tıp Ödülü’nü almaya hak kazanan ABD’li biyoloji profesörü Craig Mello gerçekleştirdi.


ORTAKÇIER: HEKTAŞ, TARIMA ÖNCÜLÜK EDİYOR

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Levent Ortakçıer, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in sürdürülebilir tarım ve gıdaya verdiği stratejik önemle HEKTAŞ’ın, Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli tarım şirketlerinden birisi haline geldiğini vurguladı. Ortakçıer, “Bundan yedi yıl önce hayallerimizle yola çıktık. Türk tarımını geliştirmek ve küresel tarım sektörüne örnek olacak bir seviyeye ulaştırmak için çalışıyoruz. Tarım sektörünün geleceğini ilgilendiren böyle önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Gıda, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren HEKTAŞ, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konularında örnek çalışmalara imza attı. Bugün HEKTAŞ olarak ana felsefemiz çiftçimize doğru ürünü doğru uygulamayla anlatmak. Üretime teknolojiyi entegre eden yenilikçi uygulamalarımızla hem üreticinin hem tüketicinin yanında yer alıyoruz. Bitki besleme, hayvan sağlığı, tohum gibi stratejik alanlara yaptığı yatırımlarla ölçeğini genişleten HEKTAŞ global bir şirket olarak tarıma öncülük ediyor” dedi.

“DÜNYA NÜFUSU 10 MİLYARA ÇIKTIĞINDA BİZİ NE BEKLİYOR”

OECD ve FAO’nun yayımladığı son Tarımsal Görünüm Raporu’na göre, gelecek 10 yılda nüfus artışına bağlı olarak gıda tüketiminin yüzde 1.4 artacağını, buna karşılık gıda üretiminin yüzde 1.1 seviyelerinde olacağının öngörüldüğünü belirten Ortakçıer, “Dünya nüfusunun 2050’de 9.1 milyara ulaşması bekleniyor. Etkin tedbirler alınmazsa dünyada gıda üretimi ile tüketimi arasındaki fark insanlık aleyhine büyüyecektir. Dünyada 13 milyar hektar arazi var. Bunun 5 milyarı tarım yapılabilir nitelikte. Ama sadece 1.5 milyar hektarında tarım yapılabiliyor, 3.5 milyar hektar arazide tarım yapılamıyor. 1.5 milyar alanda yapılan tarım da günden güne azalıyor. Nüfus 3 milyarken de 1.5 milyar hektar tarım yapılabilir arazi vardı. Ve bu alan giderek azalıyor. Projeksiyonlara göre önümüzdeki yıllarda tarımsal üretim yapılan alanların 1.3 milyar hektara düşmesi bekleniyor. Bu durumda dünya nüfusu 10 milyara çıktığında bizi ne bekliyor? Hepimiz buna odaklanmalıyız, bu yönde bilimsel ve sürdürülebilir çözümler geliştirmeliyiz. Doğayı koruyabilmek için sürdürülebilir projeler şart. Toprakların vasfını korumalıyız. Biyolojik çalışmalara ağırlık vermeliyiz. Bu kongrenin sonuçlarını tüm paydaşlarımızla paylaşacağız” diye konuştu.


TOPRAK: DÜNYANIN SAHİBİ BÖCEKLER


Kongrenin düzenleme kurulu başkanlığını üstlenen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Umut Toprak da bitki koruma kavramının değiştiğini, günümüzde klasik stratejilerin yerini yenilikçi, spesifik, sürdürülebilir, çevre dostu moleküler stratejilere bıraktığını kaydetti. Toprak, oturumlarda kongre teması olan ‘bitki korumada inovasyonlar’a uygun olarak dsRNA’dan peptit bazlı insektisitlere, mikrobiyal pestisitlerden yeni biyomoleküllere kadar inovatif bitki koruma alanındaki son gelişmelerin ele alınacağını kaydetti. Toprak, Moleküler Bitki Koruma Kongresi’ne katılan bilim insanlarının paylaşacağı bilgilerin literatür için önemli kaynak olacağının altını çizdi.

Sözlerini ünlü böcek bilimci Thomas Eisner’in bir sözüyle tamamlayan Prof. Toprak, “Böcekler dünyayı miras almayacaklar, onlar zaten dünyanın sahibi. Moleküler bitki koruma felsefesi, sürdürülebilir tarım, çevre dostu haşere, hastalık ve yabani ot kontrol stratejilerine dayanır. Bu kongre de bunun için kurulmuş bir platformdur” dedi.


TERZİOĞLU: SÜRDÜRÜLEBİLİR VERİMLİLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

HEKTAŞ Genel Müdürü Hakkı Zafer Terzioğlu ise konuşmasında, geliştirdikleri sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Türk çiftçisini, kaynakları nasıl daha verimli kullanabilecekleri ve mahsulde verimliliklerini nasıl arttırabilecekleri konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi. Terzioğlu, “HEKTAŞ olarak tarımda sürdürülebilir verimliliği sağlayacak öncü çalışmalara imza atıyoruz. Dünyaya örnek olan tesisimizde düzenlediğimiz kongreyle geleceğin tarımına ilham verecek sonuçları kayda geçireceğiz. Yarının dünyasında sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması adına üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

MELLO: YENİ GELİŞMELER HEYECAN VERİCİ

Kongrenin açılış dersini veren Nobel ödüllü Profesör Craig Mello, son yıllarda tarımda, özellikle bitki koruma alanında yeni ufuklar açacak heyecan verici önemli gelişmeler yaşandığını belirtti. “Daha verimli tarım mümkün” diyen Mello, 2’nci Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi’nin bu gelişmeleri tarım paydaşlarına tanıtmak için en önemli platformlardan biri olduğunu vurguladı. Katılımcıların, etkinliğe ev sahipliği yapan HEKTAŞ’ın, Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’ı deneyimlemesini önemli bulduğunu ifade eden Mello, merkezin tarım teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kurumlarından biri olacağına yürekten inandığını sözlerine ekledi.

“HEKTAŞ TARIM 5.0’A YÖN VERİYOR”

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, HEKTAŞ’ın Türkiye’ye kazandırdığı Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’da uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Son yıllarda dünyada sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğiyle ilgili farkındalığın yükseldiğine dikkat çeken Erdem, “HEKTAŞ’ı yeniden konumlandırarak başladığımız çalışmalarla tarımda yenilikçi uygulamalara öncülük eden ve hayata geçiren bir şirketi ülkemize kazandırdık. Son yedi yılda geliştirdiğimiz yaklaşım ve bu doğrultudaki stratejik hamlelerimizle ‘Tarım 4.0’ dönüşümüne imza atan HEKTAŞ, bugün ulaştığı noktada ‘Tarım 5.0’a yön veriyor. Tarımın geleceği yalnız tarlalarda değil Ar-Ge merkezlerinde teknoloji ve bilimle belirleniyor. HEKTAŞ ile sadece bugünün değil geleceğin projelerini ve çiftçilerini de hazırlıyoruz. Ev sahipliğini üstlendiğimiz kongrede, alanlarında uzman bilim insanlarının bitki koruma stratejilerine yeniden yöne vereceğine inanıyoruz. Bu kongre, bitki korumada inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili bir kilometre taşı olacak” diye konuştu.

YENİLİKÇİ TARIM UYGULAMALARI

HEKTAŞ’ın, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi iş birliğinde düzenlediği etkinlik kapsamında moleküler entomoloji, moleküler bitki patolojisi ve moleküler ot bilimi alanlarında uzman olan 81 uluslararası bilim insanı dört gün boyunca düzenlenecek oturumlarda yenilikçi tarım uygulamaları kapsamında dünyada tarımın geleceğini tartışacak. Toplam 167 sözlü, 53 posterli sunumun gerçekleştirileceği kongrede 40 yerli ve uluslararası sektör paydaşı da sergi alanında kurdukları stantlarla yer alıyor.

Tarım sektörü rekora koştu

Tarım sektörü rekora koştu

Tarım sektörü, 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-nisan ihracatına imza attı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 3 milyar 801 milyon dolar, yaş meyve ve sebze 1 milyar 176 milyon dolar, zeytin ve zeytinyağı sektörü de 377 milyon 17 bin dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-nisan ihracatını gerçekleştirdi. Tarım sektörü, ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor.

2. DÖNEM BUZAĞI DESTEKLEME BAŞVURULARI BAŞLADI! BAŞVURULARI KAÇIRMA

2022 ikinci dönem buzağı destekleme başvuruları başladı. Aralık ayında başvuru yapma şansı olmayan yetiştiriciler için fırsat sunan bu destekleme programında, birlik ve kooperatiflere üye olan yetiştiricilerin başvuruları, yetiştirici örgütleri aracılığıyla yapılacak. Üye olmayan yetiştiricilerin ise il/ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruların son tarihi 15 Haziran 2023 olarak belirlendi. Yetiştiricilerin mağduriyet yaşamamaları için başvurularını zamanında yapmaları önem arz etmektedir. Tüm ilgili çiftçi ve yetiştiricilerimize duyurulur.

Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Birlik ve Kooperatiflere üye olan yetiştiriciler, Yetiştirici Örgütleri aracılığıyla, üye olmayan yetiştiriciler ise şahsen il/ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte

Main Menu