29.09.2022 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

AK Parti'li Aksal: Yeni tarımsal destekler hayırlı olsun

Cezayir'de uluslararası tarım fuarı açıldı

 

Cezayir'de uluslararası tarım fuarı açıldı

Cezayir’in kuzeybatısındaki Mustaganım kentinde uluslararası tarım fuarı açıldı.

Cezayir’in kuzeybatısındaki Mustaganım kentinde uluslararası tarım fuarı açıldı.

Cezayir Tarım Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mustaganım kentinde ikincisi bu yıl düzenlenen tarım fuarına Hollanda “onur konuğu” olarak katılıyor.

Türkiye’den de 2 şirketin katıldığı fuarda, 11 ülkeden 200 şirket stant açtı.

Cezayir Tarım Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen ve 3 gün devam edecek fuarın gelişen teknolojiler, yenilikçi çözümler bulma ve profesyonellere yeni ufuklar açmasının hedeflediği kaydedildi.

Vali Avni Çakır, köylerdeki tarım programlarına katıldı

 

Vali Avni Çakır, köylerdeki tarım programlarına katıldı

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Tosya ilçesinde Akbük ve Aşağıdikmen köylerinde düzenlenen programlara katıldı.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Tosya ilçesinde Akbük ve Aşağıdikmen köylerinde düzenlenen programlara katıldı.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Akbük köyünde Bağcılıkta Telli Terbiye Sistemi malzeme dağıtım programı düzenlendi.

Programda, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Vali Çakır, burada yaptığı konuşmada, bu sene tarım alanında çok güzel projelerin hayata geçirilmesi için mesai harcadıklarını söyledi.

Devletin bu tür imkanlarının üreticilerle buluşma anlarına büyük gurur ve keyifle şahitlik ettiklerini vurgulayan Çakır, “Geçen sene Akbük köyümüzü ziyaretimizde muhtar arkadaşımızla, köyün üzüm yetiştirme potansiyelinden ve bu konuda ortak bir proje fikrinden bahsetmiştik. Allah’a şükür bugün projemizin hayata geçirilmesi aşamasında da bir araya geldik.” dedi.

Bu sene 411 proje hazırlandığını anlatan Çakır, “Vatandaşımızı bu anlamda devletimizin imkanlarıyla buluşturduk. Seneye hedefimiz inşallah en az 750. Yeter ki talep gelsin. Helalinden rızkımızı kazandığımız mesleğimize sahip çıkalım. Her karış toprağımızı ekme noktasında hep beraber irade gösterelim.” ifadelerini kullandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ve Akbük Köyü Muhtarı Hayrettin Gül de konuşmalarında, proje hakkında bilgi verdi.

Üreticilere malzeme dağıtımının ardından program sona erdi.

Vali Çakır, daha sonra Aşağıdikmen köyünde düzenlenen çeltik hasadı programına katıldı.

Programlara Tosya Kaymakamı Suat Hatam, Tosya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Mola, İlçe Emniyet Müdürü Selahattin Batman, Tosya Jandarma Komutanı Teğmen Zekeriya Özmen, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Mete Dikişci, MHP İlçe Başkanı Suat Bazlamaçcı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Çakar ile çiftçiler katıldı.

BAŞKAN GÜRKAN'DAN, BÖLGESEL TARIM ZİRVESİ'NE DAVET!

BAŞKAN GÜRKAN'DAN, BÖLGESEL TARIM ZİRVESİ'NE DAVET!

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, 29 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan Bölgesel Tarım Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak çiftçileri zirveye davet etti.

GÜRKAN: “BÖLGESEL TARIM ZİRVESİNİ ELAZIĞ’DA DÜZENLİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Gürkan, “MÜSİAD Elazığ Şubesi olarak 29 Eylül Perşembe günü şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağımızı ifade etmek istiyorum. MÜSİAD Genel Merkezimiz ile birlikte “Bölgesel Tarım Zirvesi”ni Elazığ’da düzenliyoruz. Bu zirvenin şehrimizde özellikle tarımsal üretim alanında yeni gelişmelerin, yeni yatırımların önünü açmasına vesile olmasını diliyoruz. Elazığ, önemli bir tarım ve hayvancılık şehridir. Şehir olarak potansiyelimizin yüksek, imkânlarımızın geniş ve coğrafyamızın uygun olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bütün bu zenginliklerimize, uygun koşullara rağmen gerek tarım sektöründe gerekse hayvancılık sektöründe üretim payımız düşüktür. Şehir olarak el birliği ile üretimimizi arttırmamız, tarımsal çeşitliliği sağlamamız, girişimcilik ruhunu geliştirmemiz gerekmektedir. Dünyada yaşanan son gelişmeler tarımsal üretimin ülkeler için önemini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Tarım dünyada stratejik bir sektör olarak görülmektedir. Bu nedenle bundan sonraki süreçte şehrimizde tarımsal üretimin ve tarımsal çeşitliliğin artmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN: “AMACIMIZ TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAK”

Başkan Gürkan, “Bizler yerel kalkınmanın ancak üretimle olacağına inanmaktayız. Tarım sektörü başta olmak üzere hemen her sektörde katma değeri yüksek ürünler üretebilirsek yerel kalkınma sürecine de o düzeyde katkı sağlayabiliriz. Bütün bu düşüncelerle şehrimizde “BÖLGESEL TARIM ZİRVESİ” düzenleyerek, alanında yetkin ve deneyim sahibi uzmanları üreticilerimizle, yatırımcılarımızla buluşturmayı hedefledik. Amacımız, Elazığ başta olmak üzere bölgede tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktır. MÜSİAD Genel Merkezimiz ile işbirliği halinde düzenlediğimiz “Bölgesel Tarım Zirvesi” 29 Eylül Perşembe günü Elazığ’da Akgün Otel’de yapılacaktır. “Bölgesel Tarım Zirvesi” 29 Eylül Perşembe günü sabah 09.30’da başlayacak. Programımıza MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanımız Cemal Özen, Başkan Yardımcımız. Emrullah Gökhan da katılarak, değerlendirmelerde bulunacaklardır. Bölgesel Tarım Zirvesine üniversitelerden değerli akademisyenlerimiz, tarım ve hayvancılık sektöründen duayen isimler ve Tarım Bakanlığımızdan çok kıymetli bürokratlar katılacak hem sektörlerde yaşanan son gelişmeleri hem de tecrübelerini yatırımcılarımıza ve üreticilerimize paylaşacaklar. Yine, Malatya, Bingöl, Adıyaman gibi bölge illerimizin MÜSİAD şubeleri de programa katılım gösterecekler. Bölgesel Tarım Zirvesinde açılış konuşmalarının ardından çok değerli isimler değerlendirmelerde bulunacaklar” dedi.

GÜRKAN: “İŞ ADAMLARIMIZI, BÖLGESEL TARIM ZİRVESİNE DAVET EDİYORUM”

Başkan Gürkan, “Bölgesel Tarımda Kalkınmanın Önemi, Bölge Tarımı ve Hayvancılık, Tarımda Yeni Trendler Fırsatlar” başlıklı konularda yapılacak bilgilendirmelerin ardından “Bölgesel Kalkınmada Tarım” başlıklı oturumda; Bahçe Bitkileri ve Örtü Altı Yetiştiriciliği, Meyvecilikte Yeni Yaklaşımlar, Su Ürünleri Sektörünün Geleceği, Hayvancılık ve Yol Haritası, Tarla ve Yem Bitkilerinde Bölge Potansiyeli konularına ilişkin de sektörlerde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yapılacak. Bölgesel Tarım Zirvesinde konuşmaların ardından MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanımız Cemal Özen tarafından Genel Değerlendirme yapılacak ve Sonuç Bildirgesi açıklanacak. Bizler bu program ile Elazığ’ın bir etkinlikler şehri olmasına da katkı sağlamayı hedefledik. Bu tür etkinlikler ile şehrimize ülkemizin farklı illerinden insanları ağırlayarak şehrimizin tanıtımına da katkı sağlamış oluyoruz. Üreticilerimizi, tarım ve hayvancılık sektöründe yatırım yapan iş adamlarımızı, bu konularda yatırım yapmayı düşünen girişimcilerimizi ve hemşehrilerimizi 29 Eylül Perşembe günü sabah 09.30’da programımıza davet ediyoruz” diye kaydetti.

Tarımda 2023 yılını kaybediyoruz!

 

İlk kez Hürriyet açıklıyor... İşte yeni tarım modeli - Son Dakika Haberler

Tarımda tüm dünyada sorunlar var. Biz, tarımda gelişmiş ülkelere göre daha çok ve farklı sorunlarla uğraşıyoruz.

Krizler sadece ekonomisi gelişmiş ülkelerde ve gelir düzeyi yüksek çiftçilerde teğet geçiyor.

Küresel dünyada yaşanan sorunları görünce duyunca önce şaşırıyoruz. Sonra, bize bir şey olmaz dediklerinde inanıyor ve bizde bize bir şey olmaz demeye başlıyoruz. Ancak dalgalar geldiğinde, dalgaların yüksekliğinin farkına varıyoruz. Sonra boğulmamak için çırpınıp duruyoruz.

Dünyayı biraz geriden takip ediyoruz. Özellikle teknoloji olarak akıllı ve kaliteli liglerde oynamıyoruz.

Ülkemizde tarımla ilgili haberler sosyal medyada yer alıyor.

Tarımla ilgili okuyan, araştıran, okuyan, yazan ve paylaşanların sayısı gün geçtikçe fazlalaşıyor.

Çiftçimiz her geçen gün daha fazla bilgi alıyor. Daha fazla sorguluyor. Hataların nerede yapıldığını bizden daha iyi görüyorlar. Yalnızlıklarının farkındalar.

Ne yazık ki bizdeki tarım haberleri ağırlıkla cek, caklı… Yani yapılacak, verilecek gibi… Politik, süslü, reklam ve spot cümleler, sloganlar.

Bunların kararları, tebliği, düzenlemeleri ne zaman çıkacak? Ne zaman ödeme yapılacak? Bu soruların cevabı yok. Artık her şeyin otomatiğe bağlı olması gerekiyor.

****Zor günler geçiren çiftçimizin cebine giren para var mı? Ne kadar? Hangi yıla ait? Çiftçi mutlu mu? Sorunları hızlı bir şekilde çözülüyor mu?

***Son çıkan haberlere bakalım.

*Çiftçinin katlanarak zamlanan elektrik faturasına hasat sonu ödeme kolaylığı gelecek….

*Buğday arpada fark ödemesi desteğinde büyük belirsizlik var mı? Çiftçiyi, tüccarı kayıt dışına iter mi?

*Anaç koyun keçi destekleri artırılacak mı? 3 yıldır artırılmıyor!

*Mazot ve gübre desteği %188 arttı ama çiftçi geçen yıl aldığı mazot ve gübreyi alabilir mi?

*ÇKS’ de E-Devlet uygulaması ile çiftçi ziraat odalarının tahakkümünden kurtulacak mı?

*2022 yılı hayvancılık destekleri artırıldı dendi ama 2022 yılı kararnamesi ortada yok! Tebliği yok? İşlemler ne zaman biter? Hangi ayda destekleme alır? (2022 Destekleme Kararı açıklanmadı..)

*Dana ve Kuzu karkas aşım fiyatı artırıldı ama ödemesi ne zaman olacak?

*Süt üreticisine 50 Kuruşluk destek verildi. Üretici ne dedi?

*Pancar alım fiyatı çiftçinin beklentisi karşıladı mı?

*Süt üreticisi 1 Liralık desteği son kez alacak!

*Süt tozu ihracatı yasaklandı..

*Ayçiçeği üreticisi neden sorunlu?

*Tarım Kredi’de drone ve akıllı traktör sistemleri kaldırıldı! Gerekçesi neydi?

**Elektrikli traktörden neden vazgeçildi? Yapılan masrafı, zararı kim karşılayacak?

****Dünyada neler oluyor?

****Hollanda Tarım Bakanı istifa etti. İstifa nedeni; “Bir bakan olarak tarım ve balıkçılıkla ilgili görevleri yürütmek için doğru kişi olmadığım sonucuna vardım” dedi.

****Çin’in ilk yapay zekalı 5G tarım robotu çıkıyor. Akıllı sebze ve meyve serasında 24 saat kesintisiz denetimlere resmen başladı. Bu robot çok sayıda net görüntü ve videoyu gerçek zamanlı olarak geri gönderebiliyor. Bu da yalnızca VR aracılığıyla uzaktan danışma ve uzaktan eğitim gerçekleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sonraki yapay zeka uygulamaları için daha temel veri kaynakları sağlıyor.

***ABD Gıda ve Tarımsal Tedarik Zincirine Yönelik Çoklu Tehditleri Araştırıyor. Amerika’nın gıda arzına yönelik agroterörizm tehdidini tartışıyorlar.

*****ABD’li Çiftçiler, girdi maliyetiyle ilgili riski yönetmeye çalışıyorlar.

***Almanya’ da gaz fiyatları tarihi seviyelerde kalmaya devam ediyor. Uzmanlar, gaz fiyatındaki gelişme nedeniyle tüketiciler için önemli ölçüde daha yüksek faturalar konusunda uyarıyor.

****AdBlue, modern traktörlerde dizel kadar önemlidir. AdBlue pahalı ve kıt hale geliyor. Traktör için alternatifler var mı?

Modern traktörlerde, biçerdöverlerde veya silaj makinelerinde AdBlue, dizel kadar önemlidir. Bunu yapmak için çok fazla gaz gerekir. AdBlue daha pahalı ve kıttır.

Traktörler için alternatifler var mı, yoksa AdBlue’suz da yapabilirler mi? Traktör ve biçerdöverlerdeki modern motorlar, dizel yakıta ek olarak AdBlue eklenmesini gerektirir. Sulu üre çözeltisi, SCR katalitik konvertöründe (Seçici Katalitik İndirgeme) egzoz gazı son işlemi için zararlı nitrojen oksitleri suya ve nitrojene dönüştürür. Nitrojen nereden çıkarsa çıksın, nitrojen içeri girmek zorundadır ve sorun burada yatmaktadır.

Yeni bir çalışma, çiftlik gençliğinin kaygı ve depresyonla mücadele ettiğini gösteriyor. İlerici Tarım Vakfı, çiftçi çocuklarına ve ailelerine kaynak sağlamak için çalışıyor

*Cuma günü, küresel tahıl fiyatları ham petrol ve emtialarla birlikte keskin bir düşüş yaşadı. Pazartesi daha da düştü.

***Yeni bir rapora göre, iklim değişikliği ve nüfus artışı, artan gıda taleplerini karşılamak için “akıllı” mahsullere olan ihtiyacı artıracak.

*Azotlu gübreler: Sanayici Yara, olası arz kesintilerinden endişe duyuyor.

*Norveçli gübre şirketi Yara, gübre tedarikinde tedarik zincirlerinin mevcut kırılganlığını vurgularken, faaliyetlerini karbondan arındırma arzusunu vurguladı.

*Yara şirketi için, Avrupa fabrikalarının kapanması nedeniyle lojistik korkuları ile gübre fiyatları sabit kalacak.

*Yara France başkanı Nicolas Broutin, 20 Eylül’de Paris’te düzenlenen bir basın toplantısında; Şu anda, Avrupa’da üretilen amonyak fiyatındaki artış, üreticilerin sürdürülebilir bir maliyetle gübre üretmelerine artık izin vermiyor” dedi. Bir ton amonyak, dünya pazarında 1.300 $/ton’a karşılık Avrupa’da ton başına 2.500 dolardan ($/t) işlem görmektedir.

****Ugandalı Çiftçiler Gübre Kıtlığına Çözüm Olarak Kurtçukları Kucaklıyor!

Kara asker sineği larvaları, çiftçiler için kriz döneminde sıcak bir meta haline geliyor.

Dünya çapındaki gübre kıtlığına tepki olarak, Ugandalı çiftçiler tarlalarını gübrelemek için alternatif bir yol olan kurtçuklara ulaşıyorlar.

***Kuraklık ve Ukrayna savaşı, küresel tahıl stoklarını endişe verici on yılın en düşük seviyesine itiyor

***FAO-WFP, akut gıda güvensizliğine ilişkin erken uyarılar yaptı. Ekim 2022 – Ocak 2023 Görünümünü paylaştı.

****Kümesinizdeki bir tavuk aniden horoza dönüşebilir mi? Belçika’da yaşanan olayı bilim insanları nasıl açıklıyor? Belçikalı kümes sahibi Jonas Verdickt, geçen hafta bir sabah şaşkınlık içinde uyandı. Çünkü hiç horoz bulunmayan kümesindeki tavuklardan biri, aniden horoz gibi ötmeye başlamıştı.

Dişi hayvan ayrıca daha sağlam bir ibik yapısı ve erkeksi duruş da geliştirmişti.

Anvers yakınlarındaki Scilde kasabası sakinleri, bir haftadır her sabah Verdickt’in horoza dönüşen tavuğunun sesiyle uyanıyor. Belçikalı profesöre göre, tavuğun horoza dönüşmesi kromozomlarla ilgili bir durum ve normal bir olay diye söyleniyor.

Belçikalı uzman, mercan resiflerindeki bazı balıkların hayata dişi olarak başladıklarını belirterek, “Bunlar gruplar halinde yaşarlar ve daha büyük, daha güçlü bir erkeğin haremine aittirler. Erkek o haremi korur. Ama erkek balık ölürse veya başkaları tarafından avlanırsa, dişiler bir hafta içinde çok daha büyük bir erkeğe dönüşebilir ve haremi ele geçirebilir” diyor.

****Enerji krizi Avrupa sebze çiftliklerini etkiliyor..

Reuters’in bildirdiğine göre, kuzey ve batı Avrupa’daki sebze üreticileri, bölgedeki enerji krizinden kaynaklanan mali darbe nedeniyle faaliyetlerini durdurmayı düşünüyor.

Artan elektrik ve gaz fiyatlarının, kış boyunca ısıtılan seralarda yetiştirilen ve soğuk hava deposuna yerleştirilmesi gereken mahsulleri etkileyeceğini anlatıyor.

Domates, biber ve salatalık, elma, soğan ve hindiba ile birlikte potansiyel olarak etkilenen sebzeler arasındadır.

Avrupalı ​​çiftçiler, seralarda yetiştirilen ürünler sürdürülemez hale gelebileceğinden, durumun gıda kaynaklarını daha da tehdit edebileceği konusunda uyarıyor. Fransa’daki yetiştiriciler, 2021 yılına göre on kat daha fazla fiyat içeren elektrik sözleşmeleri için teklif bildirdiler.

Sera endüstrisi grubu Glastuinbouw Nederland, 3.000 üyesinin %40’ının mali sıkıntı içinde olduğunu söylüyor.

Ek olarak, gübre, paketleme ve nakliye maliyetleri artıyor ve marjları tehlikeye atıyor. Reuters’e göre, İspanya gibi daha sıcak ülkelerde bile meyve ve sebze çiftçileri gübre maliyetlerinde %25’lik bir artışla boğuşuyor.

Üretimde beklenen darbe ve fiyatlardaki sıçrama, süpermarketlerin Fas, Türkiye, Tunus ve Mısır gibi daha sıcak ülkelerden daha fazla mal tedarik etmeye geçebileceği anlamına geliyor.

****İnsansız Makineler Hareket Eder!

Raven satış direktörü Ben Voss, “Erken özerklik müşterileri geleceği tanımlamamıza yardımcı oluyor ve bunlar ürünün yönünü belirlemenin önemli bir parçası” diyor.

Otonom, kabinde hiç kimse veya hiç kabin olmadan yeni makineler sergilenirken istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bu sonbaharda, başka bir grup şirketin, tarım perakendecilerinin daha az emekle daha fazlasını yapmasına yardımcı olma konsepti etrafında fikirlerini yinelediğini gördü.
Raven’ın satış direktörü Ben Voss, “Özerklik ile tanımlanmış bir sonuç yok” diyor.

Tarımda gerçek ihtiyaçlara hizmet eden otonom ürünlere sahip olmak için sahada tepki, geri bildirim ve zaman almak önemlidir.

Özerkliğin maliyet ve faydasını, en öndeki faydalar olarak görülen emek tasarrufu ve artan üretkenlik ile çok çekici olabileceğini ekliyor. Ancak, kullanıcılar ürünleri sahada deneyimlediğinde, bariz veya öngörülemeyen kazanımları fark etmelerine yardımcı olur.

****Vietnam’ın pirinç ihracatı artan enflasyonla karşı karşıya! Yükselen enflasyon ve Hindistan’ın pirinç ihracatı kısıtlamaları birçok ülkede ihracat fiyatlarını yukarı itti.

***Fransa’da enerji krizi tavukçuluğu vurdu….

**Fransa’da yaşanan enerji sorunu tavuk ithalatını yükseltti. Üreticiler yüksek gaz fiyatları nedeniyle civcivleri ısıtmakta zorlanırken savaş nedeniyle yükselen enerji ve tahıl fiyatları yerli tavukçulukta maliyetleri yüzde 30 artırdı.

**Diğer yandan Avrupa Birliği’nin gümrük kotasını 1 yıllığına kaldırması nedeniyle Ukrayna tavuğunun Fransız pazarlarını doldurması öngörülüyor.

**Fransa’da 2021’de iç pazarda ithal tavuğun payı yüzde 25 iken bu yıl yüzde 50’ye çıktığı kaydediliyor.

**Zayıf ham petrol ithalatına rağmen Çin stok oluşturmaya devam ediyor.

Çin yemde daha az soya küspesi kullanmayı planlıyor.

Çin, gıda güvenliği nedeniyle hayvan yeminde daha az soya fasulyesi istiyor.

Bu ülkelerin birçoğunda tarımsal destekleme 5 veya 6 yıllıktır. Herkes önünü görüyor.

Muhasebe kayıtları düzgündür. Doğru ve güvenilir verilere sahipler..

Destekleme bir birimden idare ediliyor. Bürokrasi az. Zamanında ödeme yapılıyor.

Ayrıca bir yeni düzenleme yani direktifler çıkarıldığında bir uzlaşı kültürü içinde beraber çalışılıyor ve birlikte karar veriliyor.

Tek hedef var. Çiftçinin kazanması ve ülke ekonomisine katma değer sağlanmasıdır.

Bilim ışığında akıllı önlemler alınmazsa sadece seçime odaklanır ve ona göre politika yapılırsa korkarım, “TARIMDA 2023 YILI DA” kaybedilecek…

Hayvancılıkta çözüm çatı GES

Hayvancılıkta çözüm çatı GES

Büyük ve küçük başta 550 bin hayvan varlığına sahip Uşak, üretici için yeni nesil destekleme modeli geliştirdi. Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, sektörünü en büyük sorununun sürdürülebilirlik olduğunu söyledi, “Hayvancılıkta yıllık 25 bin ton kesif (konsantre) yemi tüketimi oluyor. Bunun yüzde 50’sinin hammaddesi yurt dışından ithal ediliyor. Yaklaşık 10 milyar dolara yaklaşan bir döviz kaybımız söz konusu. Dolayısıyla hayvan işletmelerinde sürekliliği sağlayamıyoruz” dedi.


Uşak pilot bölge olsun
Hayvancılık sektörüne bugüne kadar sanayici, doktor, çiftçi, işletme sahibi gibi birçok kişinin hatta çok daha büyük sermayelerin giriş yaptığını ancak kimsenin de sürekliliği sağlayamadığını söyleyen Sezer, Türkiye’de et ihtiyacının her yıl nüfusa paralel artış gösterdiğini ancak bu durumun artık değiştiğini söyledi.
Başkan Mustafa Sezer, günümüzde küçükbaş hayvancılığın azaldığını ve sektörün büyükbaşa yöneldiğine dikkat çekerek, “Ancak maliyetler artınca, hayvanlar kesime gitmeye başladı. Sonuçta büyükbaş hayvan artış oranı, nüfusun gerisinde kaldı. Dolayısıyla büyükbaş hayvan işletmelerinin verimliliğini artırmak ve sürekliliğini sağlamak için GES projesi önerimiz var. Hayvan işletmelerinin çatılarına yüzde 100 hibe ile GES kurulduğunda işletme sahibi elektrik üretiminden elde edeceği geliriyle o işletmenin döngüsünü sağlayacak” diye konuştu. Bunun uzun soluklu bir iş olduğunu ifade eden Sezer şöyle devam etti: “Örneğin 10 yıl aynı hayvan sayısını muhafaza etmek şartıyla bu proje Türkiye’de yapılabilir.Uşak, bu proje için pilot şehir olabilir. Bunun için faaliyette olan bir işletmemiz var. Diğer işletmeler kapandı ama o hala devam ediyor. Çünkü çatıdaki elektrikten gelir elde ediyor. Hayvancılık para kazanmadığı için süreklilik sağlanmıyor, elektrikten elde edilen gelir işletme sahibinin ekonomik döngüsünü sağlayacak, beklentisini karşılayacaktır.”


Destek şart
Diğer önemli konunun süt hayvancılığındaki yem-süt paritesindeki dengesizlik olduğunu söyleyen Sezer, “Süt hayvancılığının para kazanabilmesi için bu paritenin bozulmaması lazım. Bir yıldır süt inekleri kesime gidiyor. Bu bizi ileride çok ciddi krizlerle karşı karşıya getirecek. Çünkü yavru alamayacağız, yavru alamayınca et ve süt de sağlayamayacağız. Kesimhanelerde yüzde 50’ye yakın oranda damızlık ineklerin kesildiği bilgisi geliyor. Acil önlem gerekiyor. Bu yüzden işletmelerin karlılığının devam edebilmesi için desteklemelerin hayata geçirilmesi şart. Hayvan işletmelerinin de sübvanse edilirse, Türkiye bu konuda dünyaya örnek olur” dedi.

Körfez Belediyesi'nden hayvan besicilerine önemli destek

 

90 BİN TL’LİK DESTEK
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından temin edilen aşı ve küpeler, bakanlık aşılama programı kapsamında, ilçe müdürlüğü personeli tarafından yapılan küpe ve aşılamaların 90 bin TL ücretleri Körfez Belediyesi tarafından karşılanıyor. Proje kapsamında Körfez’de, Tarım ve Orman Bakanlığı Türkvet Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne kayıtlı bulunan aktif 734 işletmenin, destekten yararlanması planlanıyor.

BAŞKAN SÖĞÜT’E TEŞEKKÜR
Yürütülen projeyle ilgili konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Semra Koşumcu; “İlçe Tarım Müdürlüğü olarak her yıl çoğu Bakanlığımızın ilgili Genel Müdürlüklerinin katkı sunduğu projeler olmak üzere, 2005 yılından itibaren de Körfez Belediyemizle birlikte ortak birçok projeye imza attık. Sayın Körfez Belediye Başkanımız Şener Söğüt’e ve ekibine ilçe tarımına; dolayısıyla ülke tarımına vermiş oldukları katkılardan dolayı kurumum ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.


CİDDİ DESTEKLER SUNDUK
Başkan Şener Söğüt, tarıma ve hayvancılığa her zaman destek verdiklerini ve bu desteği her yıl arttırarak devam ettirdiklerini belirterek, “Tarım alanında tohum, toprak analizi, fide ve fidan gibi birçok desteği vatandaşlarımıza sunuyoruz. Bunlara bir de Büyükşehir Belediyemizin ve Bakanlığımızın destekleri eklendiğinde üreticiye verdiğimiz desteğin ne kadar güçlü olduğu ortaya çıkıyor.

DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
Sloganımız belli; üretim sizden, destek bizden. Tarımda ve gıda alanında çiftçilerimiz rolü, emeği çok büyük, her üründe onların alın teri yer alıyor. Hayvancılık maliyetlerinin arttığı günümüzde, yetiştiricilerimize destek olması açısından da bu proje önemli. Bizler desteğimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Ordu'dan Rusya'ya sebze-meyve ihracatı

 

Ordu'dan Rusya'ya sebze-meyve ihracatı - Ordu haber

Ordu’dan Rusya’ya sebze-meyve ihracatı Rusya’ya sebze ihracatı yapacak olan Ro-Ro gemisi Ünye Limanı’na demir attımeyve ihracatı yapılacak.

Ordu’dan Rusya’ya sebze-meyve ihracatı

Rusya’ya sebze ihracatı yapacak olan Ro-Ro gemisi Ünye Limanı’na demir attı

ORDU Ordu’nun Ünye ilçesinden ilk kez Rusya’ya sebze-meyve ihracatı yapılacak.

Ordu’nun Ünye Limanı’nda yapılan büyütme ve kapasite artışı sonrası ilk ihracat Rusya’ya gerçekleştirilecek. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından yüksek tonajlı gemilerin girişine elverişsiz olması nedeniyle bakıma alınarak büyütülen Ünye Limanı’na ilk Ro-Ro gemisi demir attı. Tarihinde ilk defa Ünye Limanı’ndan Rusya’ya sebze ve meyve götürecek gemi, yükünü aldıktan sonra ilk seferini 30 Eylül Cuma günü yapacak.

Main Menu