08.08.2022 TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüs takla attı: 16 yaralı

 

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüs takla attı: 16 yaralı

Ordu’nun Ünye ilçesinde fındık işçilerini taşıyan minibüs ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında toplam 16 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle minibüsün takla attığı belirtildi.

Samsun – Ordu yolu üzeri, Çaybaşı sapağında bir trafik kazası meydana geldi.

Fındık hasadı için işçileri taşıyan ve Ünye istikametinden Akçay istikametine giden Sedat Koyun idaresindeki, fındık işçilerini taşıyan minibüs ile Ahmet Taş yönetimindeki hafif ticari araç çarpıştı.

Çarpışmanın etkisi ile minibüs takla atarken, hafif ticari araç ise refüje çıkarak durabildi.

Kaza nedeniyle her iki aracın şoförü ve minibüste fındık toplamak için bulunan 14 işçi yaralandı.


Yaralılar, ihbar üzerine olay yerine sevk edilen 112 Acil sağlık ekiplerince Ünye, Fatsa ve Terme’deki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

Dijital tarım

 

Dijital tarım

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), başkentte tarımda verimliliğin artırılması, maliyet ve risklerin azaltılması amacıyla ‘Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu’nu (KIRBİS) hayata geçirdi.

Çiftçiler, KIRBİS programına mobil cihazlar ve bilgisayar aracılığıyla girerek tüm işlemlerini dijital ortamda zamandan tasarruf ederek gerçekleştirecek. Nallıhan’da başlayan sistemin tanıtım ve eğitim programı diğer ilçelerde de devam edecek. Başkentli çiftçiler mobil cihaz ve bilgisayar aracılığıyla panel üzerinden arazi bilgileri, küçükbaş-büyükbaş hayvan sayısı, tarım ekipmanları gibi bilgileri sisteme girerek hibe başvurusunda bulunabilecek. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nden daha önce aldığı destekleri de görüntüleyebilecek.

TALEPLER SİSTEMDEN

Ankara’nın tarım envanterini çıkartabilecek ve bir müddet sonra da rekolte tahminlerinin yapabileceği bir sistemi kurduklarını belirten ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, KIRBİS hakkında şu bilgileri verdi: “Türkiye’de elektronik başvuru sistemi kullanan tek Büyükşehiriz. Elektronik başvuru sistemimizi değiştirdik. Çok daha farklı bir platform oldu. Bünyesinde coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama yöntemleri de bulunan elektronik talep toplama, izleme, takip ve kontrol sistemi olan yeni sisteme geçiyoruz. Bu sistemle beraber Ankaralı üreticilerimiz hangi ürünü talep ediyorsa sistem üzerinden talep edecek.”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: "Ziyaretler bizim için altın değerindedir"

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: “Ziyaretler bizim için altın değerindedir” Aksaray’daki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi almak ve sektör temsilcileri ile buluşmak için kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sürekli sahada olduklarını dile getirerek, çiftçilerin..
Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: “Ziyaretler bizim için altın değerindedir”

AKSARAY – Aksaray’daki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi almak ve sektör temsilcileri ile buluşmak için kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sürekli sahada olduklarını dile getirerek, çiftçilerin sorunlarının karşılanmasına yönelik, “Ziyaretler bizim için altın değerindedir” dedi.

Bir dizi ziyaret ve tarım sektöründeki temsilcilerle bir araya gelmek için Aksaray’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, bakanlığın saha çalışmaları öncesi il protokolü ve tarımla alakalı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Bir otelin toplantı salonunda Vali Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Evren Dinçer öncülüğünde il protokolü ve STK temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Kirişçi, Aksaray’ın tarımsal çalışmaları hakkında bilgi aldı. Toplantının basına açık olan ilk oturumunda Aksaray’ın tarıma dayalı sanayileşmede gelişme kaydettiğini belirterek bakanlık tarafından kentin yakından takibe alındığı duyuruldu. Bakan Kirişçi, bakanlık personellerinin ülke genelinde sürekli sahada olduğunu belirterek tarım sektöründeki temsilcilere bakanlık çalışmalarını anlattı. Vatandaşların yaşadıklarını sahada bizzat incelediklerini ve sorunları dinlediklerini dile getiren Bakan Kirişçi, ziyaretleri altın değerinde gördüğünü aktardı.

Bakan Kirişçi, fikir paylaşma ortamını sağlayacaklarını ve ildeki tarımsal sürecin yakından takip edildiğini belirterek, “Sektörümüzle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımızla alakalı hem ilimizin değerlendirmeleri, bizim ilimize yönelik değerlendirmelerimizi ifade etme, onları paylaşma adına ortamı inşallah sağlamış olacağız. Bu çerçevede de faydalı bir ziyaret olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi. Bakan Vahit Kirişçi konuşmasının devamında, “Aksaray aslında önemli bir ilimiz. Aksaray’ın bu noktaya gelmemesine katkı sağlamış herkese çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu önemli bir katkı ve tarım adına ormancılık adına, Aksaray’da gerek alan olarak gerek uygulamalar adına ama tarım, tarıma dayalı sanayi konusunda son yıllardaki kat etmeye çalıştığı mesafe Tarım ve Orman Bakanlığı olarak ilgi alanımızdadır. Biz bunu önemsiyoruz. Malumlarınız olduğu kadarıyla da biz yaptıklarımızı anlatmak adına sahada bizzat vatandaşlarımızın yaşadıklarını öğrenmek, yaptıklarımızın da ne ölçüde isabetli olup olmadığını test etmek adına bu ziyaretler bizim için altın değerindedir, kıymetlidir. Gerek şahsım gerekse de bakan yardımcılarıma, arkadaşlarımıza özellikle bu süreçte kesin olarak talimatımız tamamıyla sahada olmak, sektör paydaşlarıyla, vatandaşlarımızla bir arada olmak onları dinlemek anlamaktır. İnşallah bu yönde de güzel bir çalışma olacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatırılıyor

 

 

Tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatırılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci tarımsal destek ödemelerine ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Tarım Bakanı Kirişci, Twitter üzerinden tarımsal destek ödemelerine ilişkin bir mesaj paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: “60 milyon 516 bin 754 TL’lik tarımsal destek ödemelerini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun.” dedi. 

 

Şiddetli rüzgar mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarını vurdu

Şiddetli rüzgar mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarını vurdu

Eskişehir’de etkili olan şiddetli rüzgar, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı 4 çadırın zarar görmesine neden oldu.08.08.2022 09:37 – Güncelleme: 08.08.2022 09:41
Eskişehir’de etkili olan şiddetli rüzgar, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı 4 çadırın zarar görmesine neden oldu.

Edinilen bilgilere göre, Sivrihisar’ın Buzluca Mahallesi’nde akşam saatlerinde kuvvetli rüzgar etkili oldu. Mevsimlik tarım işçilerinin konakladığı çadırlar bölgesinde etkili olan şiddetli rüzgar, içerisinde 18 kişinin yaşadığı 3 çadırın uçmasına, 1 çadırın ise hasar görmesine neden oldu. Çadırlarda bulunan muhtelif yaşam malzemeleri, battaniye, halı, yastık ve yorganlar ise kullanılamaz hale geldi.

Yanlarındaki bakmak zorunda oldukları hayvanları bırakamadığı için Sivrihisar Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü misafirhanesine gitmeyen mevsimlik tarım işçileri, geceyi sağlam çadırlarda ve kendilerine ait otobüste geçirdi.

Sivrihisar Kaymakamlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve AFAD ekipleri tarafından bölgedeki mevsimlik tarım işçilerine çeşitli yardımlar yapıldı. – ESKİŞEHİR

Gıdaya sıkı takip 90 bin ihbar geldi

Gıdaya sıkı takip 90 bin ihbar geldi

Piyasa denetimleri hız kesmeden ülke çapında devam ediyor. Hem denetim ekiplerinin ani baskınları, hem de ‘ALO 174 Gıda Hattı’na gelen ihbar başvuruları ile denetimler yapılıyor.

Gıdaya sıkı takip 90 bin ihbar geldi
Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerince yılın ilk 7 ayında gerçekleştirilen 731 bin 648 gıda denetiminde, 8 bin 321 firmaya 113 milyon 544 bin 482 lira ceza uygulandı. 24 işletme faaliyetten menedilirken, 107 işletme hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu. Kontroller, Türkiye genelinde 7 bin 469 kontrol görevlisiyle gerçekleştirildi. Bu kontrollerde büyük bölümü hijyen yetersizliği ile taklit ve tağşiş olmak üzere sorunlar tespit edildi.


Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ‘ALO 174 Gıda Hattı’na ise aynı dönemde 90 bin 791 başvuru yapıldı. Gıda ihbar ve şikayet kapsamında olan 44 bin 304 arama kayıt altına alınarak işlem sağlandı. Başvuruların 6 bin 728’i hijyen yetersizliği, 5 bin 415’i et ve et ürünleri, 3 bin 368’i ise tahıl, un ve unlu mamullere ilişkin oldu. Bu şikayetlerin değerlendirilmesi sonucu 2 bin 258 adet başvuru hakkında cezai işlem uygulandı.

‘Göz açtırmayacağız’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, vatandaşın kaliteli, sağlıklı, güvenilir gıda ile beslenmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Gıda denetimlerinin 81 ilde aralıksız sürdürüldüğünün altını çizen Bakan Kirişci, “ALO 174 Gıda Hattı, değerli vatandaşlarımızın gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerini en kısa sürede sonuçlandırmak için çalışıyor. Hiç şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar dahil olursa sonuç almak daha kolaylaşıyor. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız” dedi.

Mevsimlik tarım işçisinden kahreden haber! Hastanede hayatını kaybetti

 

 

Mevsimlik tarım işçisinden kahreden haber! Hastanede hayatını kaybetti

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren 3 kızdan 1’i kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 15 yaşındaki kızın mevsimlik tarım işçisi olarak Şırnak’tan geldiği öğrenilirken diğer iki kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.


Mevsimlik tarım işçisinden kahreden haber! Hastanede hayatını kaybetti
Edinilen bilgiye göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinden mevsimlik tarım işçisi olarak Kocaali ilçesine gelen 15 yaşındaki Nahide Gök, kız kardeşiyle sahile geldi. Yayla Mahallesi mevkiinde denize giren Nahide Gök ile beraberindeki diğer ismi öğrenilemeyen 2 kişi boğulma tehlikesi geçirdi. Durumun fark edilmesi üzerine boğulma tehlikesi geçiren 3 kişi sudan çıkartıldı. Buradaki müdahalenin ardından Kocaali Devlet Hastanesine kaldırılan Gök, hastanede hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden genç kızın cenazesinin, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Otopsi Merkezi’ndeki otopsi işleminin ardından memleketine gönderileceği öğrenildi. (İHA)

Sivas haberi | Sivas'ta traktörle tarım aletinin arasında sıkışan kişi öldü

Sivas haberi | Sivas'ta traktörle tarım aletinin arasında sıkışan kişi öldü

Hükümetten çiftçilere müjdeli haber! SON DAKİKA! Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıkladı.

 

Bakan Kirişci: Tarım topraklarımızı gözümüz gibi korumalıyız

Main Menu